O asteroide Apophis sa toho za posledný rok popísalo mnoho. O tento asteroid sa zaujímali aj slovenskí vedci, ktorí dokázali spresniť jeho dráhu okolo Slnka vďaka pozorovaniu radarmi zo začiatku minulého roka.

Potencionálne nebezpečný asteroid

Hoci v tom čase Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že nasledujúcich 100 rokov nečaká Zem žiadna zrážka s týmto potenciálne nebezpečným asteroidom o veľkosti Eiffelovej veže, v marci tohto roku sa objavila správa, že asteroid predsa len našu planétu ohrozí.

Samozrejme, žiadna priama zrážka nehrozí, avšak podľa najnovších simulácií gravitačné pôsobenie medzi Zemou a Apophisom pri jeho prelete v roku 2029 môže zmeniť jeho tvar, rozbiť ho na kusy či uvoľniť z neho menšie objekty, ktoré okolo neho môžu obiehať. Môže dôjsť aj k zmene dráhy jeho letu.

Aj keď vieme, že najbližších sto rokov sa tohto asteroidu nemusíme obávať, odborníci z NASA jeho minuloročný prelet využili na špecifické cvičenie, píše Česká televízia na svojom webe.

Konkrétne jeho posledné priblíženie, ktoré sa odohralo medzi decembrom 2020 a marcom 2021 využili experti na planetárnu obranu, ktorí si natrénovali reakciu na prípadné ohrozenie týmto asteroidom.

Cvičenie planetárnej obrany

Ako ďalej píše NASA na svojom webe, aby celé bezpečnostné cvičenie prebiehalo čo najreálnejšie, Centrum pre malé planéty (MPC) predstieralo, že ide o neznámy asteroid.

Stredisko jednoducho nespojilo nové pozorovania s tými predchádzajúcimi, takže keď sa asteroid priblížil, experti v rámci bezpečnostného cvičenia nemali žiadne predchádzajúce záznamy o Apophise.

NASA/JPL-Caltech and NSF/AUI/GBO

Výsledky tohto cvičenia, ktorého sa minulý rok zúčastnilo 100 astronómov z celého sveta, boli nedávno publikované v žurnále Planetary Science Journal.

Celé cvičenie sa začalo ešte 4. decembra 2020, kedy asteroid začínal byť čoraz jasnejší. V tom čase sonda Catalina Sky Survey uskutočnila prvú detekciu a oznámila svoje zistenia, vrátane polohy na oblohe.

Vzhľadom na to, že Apophis bol v tomto prípade chápaný ako úplne nový asteroid, nasledovalo ďalšie skenovanie oblohy prostredníctvom havajského systému poslednej výstrahy ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) a systému rýchlej odozvy Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System).

Okamžite ako asteroid vstúpil do zorného poľa misie NEOWISE, Centrum pre malé planéty prepojilo svoje pozorovania s pozorovaniami uskutočnenými pozemskými systémami a ďalekohľadmi, vďaka čomu bolo možné sledovať pohyb tohto asteroidu.

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

23. decembra potom MPC oznámilo objav „nového“ nebezpečného asteroidu a účastníci cvičenia začali usilovne zhromažďovať informácia a robiť ďalšie potrebné merania.

Počas blízkeho priblíženia v marci minulého roka potom astronómovia použili 70-metrový radar Goldstone na zobrazenie a presné meranie rýchlosti a vzdialenosti asteroidu.

Výsledky z týchto meraní následne skombinovali s meraniami z iných observatórií, vďaka čomu experti dokázali ešte viac upresniť dráhu asteroidu Apophis a v rámci cvičenia aj vylúčiť dopad v roku 2029. Kritickú rolu tu podľa inžinierov zohrala sonda NEOWISE, ktorá obieha vysoko nad zemskou atmosférou a poskytla pozorovania v infračervenej oblasti, ktoré by zo Zeme nebolo možné uskutočniť.

Vďaka všetkým uvedeným detailom a lepšiemu pochopeniu veľkosti asteroidu potom mohli vedci z Ames Research Center odhadnúť energiu pri prípadnom dopade Aphophisu.

Na základe toho potom dokázali simulovať, na aké miesta by asteroid mohol dopadnúť. Tieto miesta by v prípade reálneho ohrozenia museli byť čo najskôr evakuované.

Na záver astronómovia skonštatovali, že celé cvičenie malo mimoriadny úspech a ukázalo, že aj počas pandémie, keď mnohí účastníci boli nútení pracovať na tomto cvičení iba na diaľku, dokázali včas detegovať a zistiť podrobnosti o potencionálne nebezpečnom asteroide.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú