Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) sa zblízka a oveľa podrobnejšie pozrel na rekordnú hviezdu, ktorá nesie technický názov WHL0137-LS, známa je však najmä ako Earendel. Túto hviezdu objavil už dávno Hubblov vesmírny teleskop, avšak vďaka JWST sa vedci dostali k oveľa lepším snímkam tohto fascinujúceho objektu, informuje portál LiveScience.

Miliardy kilometrov ďaleko

Earendel sa podarilo identifikovať vďaka gravitačnej šošovke, teda javu, pri ktorom gravitácia masívneho objektu zakriví svetlo a poslúži ako vesmírna lupa. Svetlo z tejto hviezdy k Zemi doputovalo zo vzdialenosti 12,9 miliardy svetelných rokov. Kvôli expanzii sa však Earendel v dnešnej dobe nachádza až približne 28 miliárd svetelných rokov od nás, čo z nej robí najvzdialenejšiu objavenú hviezdu vôbec.

Na snímkach táto hviezda pripomína prerušovanú žiarivú čiaru, čo je spôsobené práve gravitačnou šošovkou gigantického zhluku galaxií, ktorý sa medzi nami a hviezdou nachádza. Samotný Earendel je dvakrát horúcejší ako naše Slnko a až neuveriteľných miliónkrát jasnejší, čo vyplýva z pozorovaní učinených pomocou nového vesmírneho observatória JWST.

NASA/ESA/CSA/STScl/Úprava redakcie

Okolo samotnej hviezdy je možné pozorovať ďalšie dve bodky, ktoré sú podľa expertov dve snímky zhluku hviezd (násobené práve gravitačnou šošovkou), ktoré majú 10 miliónov rokov – presnejšie, svetlo dopadajúce k nám má 10 miliónov rokov, píše NASA. Podľa odborníkov navyše Earendel nie je sama a má ešte o niečo chladnejšieho a červenšieho spoločníka.

Jedna úžasná snímka za druhou

Od svojho uvedenia do prevádzky poskytol JWST množstvo úžasných snímok, pričom ho vedci namierili aj na planéty v našej slnečnej sústave. Nedávno dokonca vytvoril aj fotku Saturnu a jeho prstencov, ktorých pozorovanie je obzvlášť komplikované.

Dívame sa na zrod kozmu

Výskum starých hviezd ako Earendel je pre vedcov nesmierne dôležitý a to nielen z hľadiska astronómie, ale tiež fyziky a snahy pochopiť to, ako vlastne vesmír vznikol či ako sa vyvíjal. Preto sa ľudstvo snaží konštruovať čoraz výkonnejšie a presnejšie observatóriá a teleskopy, ktoré umožňujú lepšie pozorovať tie najvzdialenejšie objekty či nazerať do atmosfér exoplanét.

NASA / Chris Gunn

Eearendel posilňuje nádeje vedcov, že sa im podarí objaviť a skúmať hviezdy prvej generácie, ktoré vznikali „tesne“ po Veľkom tresku. Tie sa mali skladať výlučne zo základných prvkov vesmíru, ktoré boli v tej dobe k dispozícii, teda z vodíka a hélia.

Vedci už v marci 2022 hlásili, že je táto hviezda ideálnym kandidátom práve pre JWST, čo sa teraz potvrdilo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú