Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hubblov vesmírny teleskop opäť zlomil ďalší rekord. Astronómovia pomocou neho objavili doteraz tú najstaršiu hviezdu vo vesmíre, informuje NASA. Earendel je vzdialená neuveriteľných 12,9 miliardy svetelných rokov od Zeme a teda musela existovať asi 900 miliónov rokov po Veľkom tresku.

Ranná hviezda Earendel

Hviezda s technickým názvom WHL0137-LS dostala prezývku Earendel a nachádza sa vo vzdialenosti 12,9 miliardy svetelných rokov, pričom dosahuje až 50-násobok hmotnosti Slnka a je viac ako milión-násobne jasnejšia.

„Najprv sme tomu takmer neuverili, bola oveľa ďalej, než posledná najvzdialenejšia hviezda s červeným posunom,“ vysvetlil astronóm Brian Welch z Univerzity Johna Hopkinsa v Baltimore, USA.

NASA/Hubble

Meno Earandel pochádza zo starej angličtiny a zároveň je referenciou na Pána Prsteňov, píše Futurism. Za objav pritom vedci vďačia nielen samotnému teleskopu, ale aj zhluku galaxií, ktorého gravitačná sila poslúžila ako gigantická šošovka – aj z toho dôvodu je hviezda Earendel na sníme vyobrazená ako zaoblená svetelná čiara.

Najstaršia hviezda je bližšie

„Z takýchto vzdialeností zvyčajne aj celé galaxie vyzerajú ako nejasné šmuhy, keďže sa zlieva svetlo miliónov hviezd dohromady. Galaxia s touto hviezdou bola zväčšená a skreslená gravitačnou šošovkou do dlhého polmesiaca, ktorý sme nazvali Oblúk východu Slnka,“ dodáva Welch.

Doteraz najvzdialenejšia hviezda sa nachádzala od našej planéty 9 miliárd svetelných rokov, spomína NASA. Nejedná sa však o najvzdialenejší objekt, ktorý kedy astronómovia objavili, ale len o najvzdialenejšiu hviezdu – galaxie totiž dokázali pozorovať aj v ešte väčšej vzdialenosti.

NASA/Hubble

Welch zároveň upozorňuje, že aj keď sa jedná o najvzdialenejšiu objavenú hviezdu, nejedná sa o najstaršiu. Ako totiž informuje NASA, toto prvenstvo aj naďalej patrí hviezde HD 140283, ktorá je od nás vzdialená „len“ 190 svetelných rokov a môže dosahovať vek až neuveriteľných 14,5 miliárd svetelných rokov. Tá spôsobila dilemu, pretože podľa týchto výpočtov je staršia, ako samotný vesmír.

Úlohy pre nový teleskop

Podľa odborníkov sa tiež jedná o ideálnu úlohu pre úplne nový Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý len nedávno vyhotovil svoju prvú ostrú snímku po kalibrácii jednotlivých zrkadiel a po plnom uvedení do prevádzky sa má pozrieť na vesmír v takom detaile, ako žiadne observatórium pred ním.

NASA/Flickr

Keďže ide o prvú hviezdu v takejto vzdialenosti, vedcom sa otvárajú nové možnosti a môžu ju priamo porovnávať s hviezdami v Mliečnej ceste. Zisťovaním rozdielov medzi takýmito hviezdami astronómovia zlepšujú chápanie vývoja vesmíru a zmien, ktorými hviezdy časom prechádzajú, píše SPACE.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú