Spoločnosť pomenovaná po dažďovom pralese na Zemi využíva pre uspokojenie zákazníkov mnohé služby a dopravu pre doručenie tovaru priamo k dverám. Ešte v roku 2018 však bola zodpovedná za také množstvo CO2 ako malá krajina. Amazon teraz zaujal voči zamestnancom, ktorí verejne hovoria o klimatických zmenách, negatívny postoj.

Niektorým z nich hrozil ukončením pracovného pomeru, informuje IFLScience. Zamestnanci Amazonu tlačia na spoločnosť, aby prišla s novým ekologickejším plánom a znížila svoju uhlíkovú stopu. S takouto žiadosťou prišli pracovníci ešte počas mája minulého roka, no bola zamietnutá.

Mnohí z nich sa pritom snažia presvedčiť svojho zamestnávateľa, aby sa stal príkladom v boji proti klimatickým podmienkam. Dokonca kvôli tomu uskutočnili aj najväčší štrajk, ktorý sa odohral ešte v septembri minulého roka.

Spoločnosť sa snaží umlčať niektorých zamestnancov

Amazon len v minulom roku rozoslal zákazníkom až 3,5 miliardy balíkov v rámci svojej dopravnej infraštruktúry a na doručenie ďalších miliárd balíkov využil služby iných spoločností. Takýto spôsob fungovania má aj svoje následky.

Niektorí zamestnanci hovorili o klimatických zmenách verejne, čo sa Amazonu zrejme vôbec nepozdáva a tým vraj porušili politiku spoločnosti.

Dvoch z nich kontaktovali zástupcovia právnych a ľudských zdrojov spoločnosti, ktorí im oznámili, že pokiaľ budú pokračovať vo svojich verejných vyjadreniach, môžu prísť o miesto.

Nenechaj si ujsť
Amazon predával vianočné ozdoby s motívom známeho koncentračného tábora

Spoločnosť sa mala vyhrážať aj softvérovému vývojárovi, ktorí tieto novinky zverejnil. Spolu s ním dostala oznámenie od Amazonu aj Maren Costa po tom, čo v októbri verejne prehovorila o klimatických zmenách.

Následne bola predvolaná na pohovor. Skupina zamestnancov však vo vyjadrení tvrdila, že firma zmenila svoju politiku a pokiaľ by niektorí chceli o nej hovoriť vo verejnom fóre, musia si vyžiadať súhlas.

Ten môžu podľa hovorkyne Amazonu získať na webovej stránke po vyplnení formulára, informuje CNBC.

 

Podľa Amazonu sú však tieto vyhrážky problémom oddelenia ľudských zdrojov a zamestnancov angažovaných v skupine pre klimatickú zodpovednosť napomenuli z dôvodu porušenia politiky externej komunikácie.

Napriek týmto problémom Jeff Bezos, CEO Amazonu, tvrdí, že chce, aby spoločnosť výrazne znížila uhlíkovú stopu a úplne presedlala na obnoviteľné zdroje energie už do roku 2030. V deň tohto prehlásenia sa uskutočnil spomínaný štrajk, ktorého sa zúčastnilo až 1 000 pracovníkov Amazonu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom