Jeden z najväčších internetových obchodov na svete stiahol zo svojej ponuky celý rad „vianočných ozdôb“ zobrazujúcich bývalý koncentračný tábor v Osvienčime po tom, čo ich o to prostredníctvom sociálnej siete Twitter požiadalo samotné múzeum.

Poľské Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau požiadalo prostredníctvom tweetu o odstránenie tejto vianočnej ponuky. Predávanie ozdôb s týmto motívom je totiž výstotne nevhodné. Na vianočnom tovare boli zobrazované všetky známe objekty, vrátane železničnej trate vedúcej k bránam či plot z ostnatých drôtov, informuje The Guardian.

Múzeum neskôr uverejnilo aktualizáciu svojho tweetu, v ktorom sa uvádza, že položky boli z obchodu odstránené, pričom poďakovalo hlavne používateľom sociálnych médií za ich aktivitu a reakciu. V ďalšom tweete múzeum uviedlo, že našlo ďalší nevhodný produkt, ktorý predával iný internetový predajca.

V tomto prípade malo ísť napríklad o podložku pod myš alebo otvárač fliaš s motívom nákladného vlaku, ktorý sa používal na deportáciu ľudí do koncentračných táborov. Amazon však uviedol, že nevhodné výrobky boli odstránené, pričom všetci predajcovia sa musia riadiť ich pokynmi o predaji. Tí, ktorí sa nimi riadiť nebudú, riskujú, že im budú zrušené ich účty, informuje BBC.

Nie je známe, čo viedlo k vytvoreniu tejto „špeciálnej kolekcie“ vianočných ozdôb, no okrem toho, že sú nevhodné, je len málo predstaviteľné, že by ich reálne niekto použil ako dekoráciu. Amazon totiž uviedol, že ozdoby sú vhodnou formou spomienky, prípadne sú využiteľné ako skvelý darček pre priateľov.

Podobné prípady nie sú vo svete ničím výnimočným, no vytvorenie vianočných ozdôb s motívom koncentračného tábora, ktorý je symbolom genocídy z obdobia druhej svetovej vojny, je už priveľa. V každom prípade obchod zareagoval pomerne rýchlo a tieto „skvelé“ vianočné ozdoby sa tak už v obchode nenachádzajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom