Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Blízky sused nášho Slnka s názvom HD 222925 je najnovšie považovaný za „zlatý štandard“ Mliečnej dráhy. Táto hviezda množstvom svojich prvkov zlomila vesmírny rekord. Na tému upozornil portál IFLScience.

Unikátna hviezda

Hoci HD 222925 sa môže zdať ako ďalšia hviezda v Mliečnej dráhe vzdialená 1460 svetelných rokov, je to poriadny unikát. Podľa novej štúdie dostupnej na predtlačovom serveri arXiv a prijatej na publikovanie žurnálom The Astrophysical Journal Supplement Series, má táto hviezda vôbec tú najširšiu paletu prvkov objavených vo hviezde mimo slnečnej sústavy.

HD 222925; The STScI Digitized Sky Survey

Výskumníci v jej útrobách totiž objavili až 65 rôznych prvkov, z čoho až 42 sú ťažké kovy, ako selén, striebro, telúr, zlato, tórium, či platina.

Vzhľadom na to, že ťažké prvky sa tvoria iba pri extrémne energetických udalostiach, ako sú supernovy a fúzie neutrónových hviezdy, objav takéhoto množstva ťažkých prvkov vo hviezde je veľmi unikátny, upozorňuje portál ScienceAlert.

„Pokiaľ je mi známe, je to rekord pre akýkoľvek objekt mimo našej slnečnej sústavy. Túto hviezdu však robí tak jedinečnou to, že má veľmi vysoký relatívny podiel prvkov nachádzajúcich sa v spodných dvoch tretinách periodickej tabuľky. Dokonca sme objavili zlato,“ uvádza astronóm Ian Roederer z Michiganskej univerzity.

Proces tvorby ťažkých prvkov

Ako ďalej vysvetľuje odborník, tieto prvky vznikajú v procese známom ako r-proces. R-proces je rýchly proces zachytenia neutrónov sériou jadrových reakcií. Tento dej môže nastať iba pri vysokoenergetických výbuchoch, dostatočne silných, aby generovali súbor jadrových reakcií, pri ktorých sa zrazia atómové jadrá s neutrónmi, pričom sa syntetizujú prvky ťažšie ako železo. Železo je najťažší prvok produkovaný štandardnou jadrovou fúziou.

Vzhľadom na uvedené, pred niekoľkými rokmi bolo navrhnuté, že niektoré typy supernov, prípadne fúzií neutrónových hviezdy, by mohli byť dostatočne energické pre vznik r-procesu.

Modelom však k dokonalosti stále niečo chýbalo. Tým niečím by mohla byť práve HD 222925, ktorá je teraz považovaná za zlatý štandard Mliečnej dráhy.

Zlatý štandard

Hviezda HD 222925 prešla fázou červeného obra a je teraz niečo, čo vedci nazývajú hviezda chudobná na kovy. Táto hviezda je však mimoriadne obohatená o prvky, ktoré možno vyrobiť iba r-procesom. Vzhľadom na to, že HD 222925, okrem obsahu množstva prvkov ťažších ako železo, nevykazuje žiadnu inú zvláštnosť vo svojom chemickom zložení, vedci ju budú teraz považovať za „zlatý štandard“, teda akúsi reprezentatívnu hviezdu, ktorá predstavuje zástupcu toho, čo by spôsobila jedna z udalostí produkujúca r-proces.

Inými slovami identifikácia prvkov ako kadmium, volfrám, či olovo v hviezde HD 222925 pomôže pri pochopení toho, ako vznikli prvky ťažšie ako železo vo vesmíre.

Vzhľadom na to, že na ich tvorbu je potrebný r-proces, prvky obsiahnuté v tejto hviezde museli byť vytvorené buď explóziou supernovy, alebo fúziou neutrónových hviezd veľmi skoro vo vesmíre, píše portál Phys.

Materiál jednej z týchto udalostí bol potom vyvrhnutý do vesmíru, kde sa neskôr premenil na hviezdu HD 222925. Hviezda sa teda môže použiť na skúmanie toho, čo tieto udalosti spôsobujú.

To znamená, že akýkoľvek model, popisujúci ako r-proces vytvára prvky nachádzajúce sa v spodných dvoch tretinách periodickej tabuľky, musí mať rovnaký podpis ako HD 222925.

NEPREHLIADNI
Vesmír je plný neviditeľných stien, vytvára ich zahádná piata sila

Nový model, ktorý bude chcieť objasniť množstvo ťažkých prvkov vo vesmíre, teda bude musieť byť schopný vysvetliť aj to, čo bolo objavené v tejto hviezde.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú