Vymeniteľné batérie boli pred pár rokmi charakteristickou vlastnosťou Android smartfónov. Niektorí používatelia dokonca volili Androidy pred iPhonmi práve kvôli vymeniteľným batériám.

V posledných rokoch sme ale boli svedkami toho, ako nás postupne vymeniteľné batérie opúšťajú. Dnes si už batériu môžeme vymeniť v máloktorých smartfónoch a posledným významným výrobcom, ktorý sa rovnako vzdal vymeniteľnosti batérií, je LG. Vlajkové lode G4 aj G5 touto vlastnosťou síce ešte disponovali, no tohtoročná G6-ka sa taktiež zaradila medzi kúsky, ktoré postrádajú vymeniteľnú batériu.

lg g6
zdroj fotografie: LG

Prečo je to tak?

Existujú v podstate dva dôvody. Prvým je neustále zlepšovanie batérií a druhým vzhľad. Dnešné smartfóny disponujú tak prémiovým dizajnom či funkciami, že vymeniteľnosť batérií už nie je pre zákazníka kľúčovou vlastnosťou. Výrobcovia nemôžu vyrobiť smartfón z prémiových materiálov, pokiaľ chcú zachovať aj vymeniteľné batérie.

Nenechaj si ujsť
Svoj smartfón si doteraz možno nabíjal zle! Vieš, prečo?

Pri plastových konštrukciách to ešte bolo možné, no nároky zákazníkov na dizajn sa za posledné roky zvýšili, a tak sa dnes stretávame už len so sklenenými alebo celokovovými konštrukciami. Nižšie je fotografia zadnej strany Samsungu Galaxy S5, ktorej vzor pripomínal leukoplast.

samsung galaxy s5zdroj fotografie: Pinterest

V roku 2015 sa Samsung rozhodol od vymeniteľných batérií upustiť a model Galaxy S6 teda vyrobil z kombinácie kovového rámu a skla. Musíš uznať, že tento dizajn vyzerá oveľa lepšie, no pre jeho realizáciu musela byť vymeniteľnosť batérie vynechaná.

Na dizajne a vodeodolnosti záleží

zdroj fotografie: YouTube/Tech Trinkets

Vymeniteľných batérií sa už vzdali výrobcovia, ako Samsung, HTC, Motorola a tento rok sa k nim pridalo aj LG. Jedným z dôvodov sú minuloročné modely G5 a V20, o ktoré bol nízky záujem. Ďalším dôvodom je vodeodolnosť, ktorá sa ľahšie vytvára s unibody telom. Existujú však výnimky, ako napríklad Galaxy S5, ktoré disponovalo naraz vodeodolnosťou aj vymeniteľnou batériou. Tak či onak, unibody telo je pre vodeodolnosť viacmenej nevyhnutné. Povedzme si úprimne. Vybral by si si LG G5 s vymeniteľnou batériou alebo krajší a vodeodolný Samsung Galaxy S8 / S8+?

Verdikt: Vlastnosť, na ktorej už viac nezáleží! 

Niektorí ľudia si vymeniteľné batérie volili najmä kvôli slabej výdrži. Výdrž batérií sa však pomaly zlepšuje, no niektorí stále nedajú dopustiť na záložnú batériu, ktorú v prípade dochádzajúcej kapacity jednoducho vymenia. Aj v tomto prípade ale prišla náhrada v podobe externých batérií. Zabezpečiť si ju je celkom lacné a jedinými nevýhodami sú tak len väčšie rozmery a nutnosť nosiť so sebou kábel.

Kúpiť Xiaomi Mi Powerbank Pro s USB Type-C za najlepšiu cenu!

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom