Teraz čítate
Svoj smartfón si doteraz možno nabíjal zle! Vieš, prečo?

Smartfóny už dlhé roky majú v našich životoch svoje miesto a sú našimi každodennými spoločníkmi. Pomáhajú riešiť rôzne úlohy či skrátiť dlhú chvíľu hrami. Ich najväčším problémom je však zdroj energie, teda batéria, ktorá často nevydrží ani deň. Časom sa však životnosť akumulátora znižuje, k čomu prispievame aj my nesprávnym spôsobom nabíjania. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Veľa používateľov má vo zvyku nabíjať batériu vtedy, keď je už takmer vybitá. Veria, že časté a krátke nabíjanie batérii iba škodí, no v skutočnosti je to práve naopak. Výskumníci spoločnosti Cadex zaoberajúci sa technológiami Li-ion akumulátorov tvrdia, že aj táto časť hardvéru má svoju vlastnú formu stresových situácií. Pri dlhodobom vystavení batérie takýmto podmienkam je veľmi pravdepodobné, že sa jej životnosť začne rýchlo skracovať. Pokiaľ tak chceš aj ty predĺžiť fungovanie batérie, musíš zmeniť návyky.

Nabíjaniezdroj fotografie: Pexels

Nenechávaj smartfón zapojený, keď už je nabitý na 100 %

V prvom rade je pre batériu veľmi škodlivé, pokiaľ je v elektrickej zásuvke zapojená aj po úplnom nabití. To platí najmä pri nabíjaní počas nočných hodín, kedy je smartfón zapojený v sieti príliš dlho, pričom je jeho batéria nabitá na 100 %. Týmto spôsobom vystavuješ batériu spomínanej stresovej situácií, kedy dochádza vo vnútri k chemickým zmenám. Pokiaľ ti teda displej indikuje, že  je batéria plne nabitá, vypoj adaptér zo zásuvky čo najskôr. Na druhej strane nie je úplne ideálne akumulátor nabíjať na 100 %.

Zásuvkazdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Batéria budúcnosti dokáže premeniť oxid uhličitý na elektrickú energiu

Batériu dokonca ani netreba nabíjať na 100 %

Moderné batérie totiž striktne nevyžadujú, aby boli zakaždým nabité naplno. V skutočnosti je pre životnosť batérie lepšie, ak jej zopár percent z plného nabitia chýba. Akumulátor, ktorý je nabitý na 100 %, je znova vystavený istému druhu stresovej situácie, čo mu príliš neprospieva. Ideálnejším riešením je nabíjanie niekoľkokrát počas dňa. Tento spôsob je pre batériu omnoho prívetivejší ako dlhé nabíjanie z 0 na 100 % a ty zároveň doplníš energiu vždy, keď to budeš potrebovať. Okrem správneho nabíjania je pri dopĺňaní energie batérie dôležité aj jej chladenie.

zdroj fotografie: Pixabay

Udržuj ju v optimálnej teplote

Svoje zariadenie by si mal vždy vybrať z obalu, aby sa mohlo teplo správne rozložiť po celej konštrukcii. Pokiaľ si nútený nabíjať svoje zariadenie vonku, kedy naň svieti slnko, rozhodne ho prekry nejakou látkou, aby nedošlo z nebezpečnému zvýšeniu teploty. Ochrániš tak svoju batériu aj smartfón. Akým spôsobom si doteraz nabíjal telefón ty? Dávaš prednosť nočnému nabíjaniu alebo ti záleží na životnosti batérie a nabíjaš ju v kratších intervaloch niekoľkokrát do dňa? Odpoveď nám pokojne napíš do komentára.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
3%
Páči sa mi to
70%
Chcem to
6%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
6%
Neznášam to
9%
O autorovi
Matúš Mitro
Študujem na vysokej škole a zaujímam sa o novinky vo svete technológií, ktoré ma neustále neprestávajú prekvapovať. Môj záujem ma doviedol až k portálu FonTech.sk, kde pracujem ako redaktor. Kontakt: [email protected]
 • peterpan

  Práveže počas noci a takto nabíja zrejme väčšina ľudí.. zaujímavá štúdia.. skúsim prejsť na tento systém nabíjania uvidíme čo to spraví..

 • Em

  Ja nabijam vzdy vecer a tesne pred spanim nabijacky odpojim. Vzdy ked bola bateria cca od 30-70% som dal nabijat. Rozmyslam momentalne aj o kupe bezdrotovej nabijacky, ked navyse z kazdej strany citam ze caste nabijanie neskodi. Predsalen pri predstave ak mam smartfon na bezdrotovej nabijacke a niekto mi zavola, musim nabijanie prerusit a pritom sa moze stat tato situacia aj 2-3x do hodiny.

 • Robert Socha
 • Ivann

  Asi celé zle v mojom prípade, pravidelne raz za dva dni, keď je 10% kapacity a vždy na noc do 100% bez odpájania. Vždy som bol na to alergický, keď niekto zobral telefón od nabíjačky, zdvihol si hovor a potom pripojil po hovore. :-) Ale vidím, že ja to asi celé robím zle. Zatiaľ mi vždy baterka vydržala 2 roky a naučený asi od čias NiMH batérii. Stará škola :-D
  A ešte perlička na záver, ráno na nabíjačke reštartoval do nového dňa s tým, že baterka ešte sa dobila slabým prúdom :-D

 • Frantisek Kristof

  Smartphony strednej a vyššej triedy majú dnes už elektronickú ochranu, ktorá pri 100 percentách odpoji batériu od nabijania – nehrozí už žiadne prebytie batérie !!!!!!