Telekomunikačný operátor Orange dnes organizoval konferenciu, kde predstavoval budúcnosť 5G technológie na Slovensku. Tlačovky sa zúčastnil aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu, Peter Pelegrini. Spoznali sme tak dôležité informácie ohľadom budúcnosti 5G na Slovensku.
Vysoká rýchlosť a nízka odozva
Plány Orangeu predstavil generálny riaditeľ spoločnosti Pavol Lančarič. Operátor chce začať s komerčným využívaním 5G technológie v roku 2020, poskytnúť pritom plánuje oveľa vyššie rýchlosti a veľmi nízku odozvu (latenciu) v porovnaní sú súčasnými hodnotami.
„Chceme dosiahnuť rýchlosť 100 Mbit/s, a to pre všetkých.“ – Pavol Lančarič

To je teda hodnota, ktorú chce Orange poskytnúť pre všetkých používateľov. Ako však doplnil zástupca riaditeľa a šéf úseku informačných systémov a sietí, Ivan Golian, maximálna rýchlosť môže byť na úrovni 1 Gbit/s. Pre porovnanie, strop pri 3G sieti u nás je na úrovni 42 Mbit/s, u modernejšej 4G technológie je to takmer 10-krát viac. Reálne rýchlosti pre väčšinu zákazníkov môžu však byť na úrovni 20 – 30 Mbit/s (4G sieť), v závislosti na lokalite či vyťažení. Významný je aj ďalší faktor. Odozva 5G technológie by mohla dosahovať pre používateľov len 1 milisekundu. Pri súčasne využívaných sieťach sa za veľmi dobrú hodnotu dá považovať 20 – 30 milisekúnd.
Štát chce vytvoriť dobré podmienky pre rozširovanie 5G
Orange má tak ambíciu investovať do moderných technológií a 5G považuje za strategickú záležitosť. Samozrejme, rok 2020 je cieľom operátora pre začiatok komerčného využitia 5G technológie, budovanie siete a zvyšovanie dostupnosti však bude trvať roky. Dôležité budú aj akcie na štátnej úrovni, ktoré prezentoval Peter Pellegrini.

„Budem spolu s kolegami vo vláde hovoriť o včasnej príprave legislatívy pre zavedenie 5G, aby sa v najbližšom roku vytvoril základ na úspešné komerčné zavedenie tejto technológie.“
V najbližších rokoch je potrebné vysúťažiť vhodné frekvenčné pásma, primárne 700 MHz, ktoré v súčasnosti vo veľkom využíva šíriteľ DVB-T signálu, spoločnosť Towercom. Podpredseda vlády verí, že sa podarí dosiahnuť dohodu do roku 2020, kedy chcú pásmo odovzdať operátorom. Podľa Lančariča bude pre 5G dôležité širšie spektrum frekvencií, okrem hodnôt pod 1 GHz, aj 1 až 6 GHz pásma a vyššie až do úrovne 26 GHz.

5G bude revolúcia v mobilných sieťach. Toto je všetko, čo by si mal o ňom vedieť
Štát chce aktivity operátorov podporovať skôr nepriamo, stimuláciou trhu. Podľa Pelegriniho si treba vybrať jednu z dvoch možností – predaj frekvencií za vysoké ceny, ktoré by do rozpočtu jednorázovo priniesli veľa peňazí, alebo poskytnúť výhodnejšie podmienky a umožniť tak väčšie investície od jednotlivých spoločností. Podľa podpredsedu vlády je druhá možnosť pre Slovensko správnym spôsobom ako napredovať. Hovoril aj o šanci byť jedným z lídrov v rozširovaní tejto technológie.
„Rozvoj sietí piatej generácie je šancou pre Slovensko, pre občanov i firmy u nás.“ – Peter Pelegrini

Kvôli budovaniu novej siete bude potrebné aj nové podzemné prepojenie prenosových staníc pomocou optiky. Pelegrini vyzval k menšej regulácii a k väčšej podpore zo strán samospráv, starostov a inštitúcií, ktoré vydávajú stavebné povolenia.
„Kvôli 5G potrebujeme prekopať Slovensko krížom krážom na optiku.“ – Peter Pelegrini
Nevyhnutné sú obrovské investície
Rozširovanie technológie však nebude vôbec ľahký špás. Generálny riaditeľ Orangeu aj podpredseda vlády, hovorili o investíciách, ktoré budú dosahovať stovky miliónov eur. Okrem optiky si značné financie vyžiadajú aj vysielače, ktoré budú menšie, ale potrebné vo väčšom množstve. Okrem toho však na 5G sieť nie sú ešte pripravení ani používatelia, respektíve výrobcovia zariadení. Dnes na trhu ešte chýbajú napríklad smartfóny schopné prijímať takýto signál.
„Vzhľadom na komplexnosť a náročnosť budovania infraštruktúry pre 5G je nevyhnutné, aby spojili sily všetky zainteresované strany.“ – Pavol Lančarič
5G je obrovským skokom vpred
Orange bude na šírenie novej siete využívať technológiu od Nokie, ktorá zároveň na konferencii prezentovala možnosti budúceho využitia 5G. Nízka odozva môže pomôcť v zdravotníctve napríklad pri operáciách na diaľku. Vďaka vysokej rýchlosti a virtuálnej realite bude možné zažiť atmosféru športových podujatí či koncertov v reálnom čase a priamo z domova.

Nová technológia je nevyhnutná aj pre svoju šírku pásma. V budúcnosti sa totiž počíta s veľkým počtom zariadení pripojených na internet. Ide napríklad o autonómne vozidlá a množstvo zariadení v sieti Internetu vecí (IoT). Súčasná infraštruktúra by bola pre tieto technológie značným obmedzením.

Práve 5G však umožní využívať všetky tieto možnosti naplno. Aj podľa Pavla Lančariča je skok zo 4G na 5G oveľa významnejším než napríklad prechod z 3G na 4G. Peter Pelegrini zas prirovnal ekonomický potenciál sietí piatej generácie k diaľniciam a železnici. Slovensko tak môže byť jedným z lídrom v novej technológii, uvidíme či sa podarí všetky plány naplniť.