Federálny letecký úrad (FAA) v USA priniesol kozmickej spoločnosti Blue Origin nešťastnú a svojim spôsobom neférovú ranu. Jeff Bezos s posádkou ďalších troch ľudí práve letel do vesmíru, keď FAA zmenil pravidlá kvalifikácie na získanie komerčného vyznamenania krídel astronauta, informuje GIZMODO.

Jeff Bezos ich nedostane, Branson mal šťastie

Kritériom pre získanie spomínaného vyznamenania je nutné letieť na stroji, ktorý je aspoň čiastočne pilotovaný posádkou. Vo všeobecnosti nové pravidlá vyžadujú, aby budúci astronaut vo vesmíre demonštroval nejakú činnosť alebo prispel k bezpečnosti ľudských letov.

Blue Origin

Jeff Bezos, Wally Funk, Oliver Daemen či Mark Bezos nič také nespravili a v stave beztiaže sa len chvíľu zabávali. Raketa New Shepard aj kapsula RSS First Step sú plne autonómne – okrem pilotovania posádka nevykonala ani žiadnu inú prospešnú činnosť.

Richard Branson a zvyšok posádky toto vyznamenanie získali – podľa spoločnosti Virgin Galactic totiž vykonávali isté činnosti, kontrolovali hardvér a vyhodnocovali celkový zážitok. Ťažko však posúdiť, či skutočne prispeli k bezpečnosti ďalších letov. Nové pravidlo vtedy každopádne neplatilo a vyznamenania získali, píše Space News.

FAA má aj záložné vyznamenanie

Oficiálnymi astronautmi sa teda Jeff Bezos nestal, úrad má ale pripravené čestné vyznamenanie pre tých, ktorí úplne nesplnili podmienky. FAA toto vyznamenanie ustanovila za účelom podpory a propagácie komerčných letov do vesmíru.

Blue Origin

Spoločnosti si pre svoje posádky objednávajú vlastné krídla astronauta a odznaky sa od seba líšia. V apríli dokonca Asociácia vesmírnych prieskumníkov oznámila, že prišli s Univerzálnou astronautskou insignou. Tá má dve verzie a asociácia ich bude udeľovať všetkým, čo leteli do vesmíru na orbitálnom alebo suborbitálnom lete. Okrem toho sa chystá viesť kompletný zoznam všetkých, čo do vesmíru leteli.

Na scénu prichádza SpaceX

Aj keď Muskova kozmická spoločnosť SpaceX dostala astronautov do vesmíru ako prvá a to dokonca na obežnú dráhu a na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, komerčných astronautov zatiaľ do vesmíru nevyniesla.

To sa však zmení už v tomto roku. 15. septembra totiž poletí misia Inspiration4, ktorej posádka je zložená z výlučne súkromných pasažierov. Kozmická loď Crew Dragon bude v tomto prípade vybavená sklenou kupolou, vďaka ktorej dostanú pasažieri jedinečný výhľad na vesmír.

ULA / Flickr

Ani Blue Origin sa ale nechystá ostať pri pomerne malej rakete New Shepard a pracujú na oveľa väčšom systéme, New Glenn. Jeho debutový let museli odložiť a podľa momentálnych plánov nemá vynášať do vesmíru ľudí. New Glenn má využiť rovnaké raketové motory BE-4, ako Vulcan, ktorý vyvíja ULA – prvý let Vulcanu sa odkladá taktiež, pretože od Blue Origin tieto motory zatiaľ nedostali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú