Virtuálna realita patrí medzi najviac diskutované témy technologických nadšencov a v posledných rokoch čoraz viac naberá na obrátkach. Sme svedkami vývoja mnohých sofistikovaných headsetov a ovládačov, ktoré slúžia nielen na hranie hier, ale aj na simuláciu reality pre ďalšie účely.

O virtuálnu realitu sa veľmi obšírne zaujíma aj Jamie Hyneman, ktorý bol známy najmä ako moderátor megaúspešného seriálu MythBusters. Jamie už roky pracuje na topánkach, ktoré by z virtuálnej reality priniesli oveľa lepší zážitok.

Privítaj VorTrex!

Nenechaj si ujsť
Mark Zuckergberg vraj zavedie úplne nový trend, ktorý zruší existenciu smartfónov

Náhlavné súpravy a ručné ovládače sú už vyvinuté pomerne dobre, avšak oblasť pohybu je stále akási zaostalá. V súčasnosti existuje iba zopár riešení, no ani jedno z nich nie je úplne ideálne. Mať na nohách pripútané ťažké tyče a pri pohybe neustále stáť na jednom mieste, to určite neznie ako najšťastnejšie riešenie. Hyneman chce preto vyvinúť svoje vlastné VR topánky, ktoré by vyzerali aj boli pohodlné rovnako ako tie klasické, ktoré nosíme takmer každý deň.

Majú za sebou dlhú cestu

V súčasnosti existuje v poradí už siedmy prototyp, na ktorom zreteľne vidno niekoľkoročnú prácu. Čo všetko teda také topánky budú obsahovať? V prvom rade bude potrebný elektronický kompas pre zaznamenávanie pohybu používateľa. Ďalej bude nevyhnutné Bluetooth pre prepojenie dvoch topánok, infračervené senzory pre detekciu prekážok, akcelerometer či motor s vysokým točivým momentom.

Aby boli topánky pre každého čo najpohodlnejšie, tím VorTex ich plánuje vyrobiť z ľahkých high-tech materiálov, ktoré budú priedušné a vhodné pre obe pohlavia.

Projekt môžeš podporiť aj ty

Keďže vývoj takéhoto sofistikovaného produktu vyžaduje veľa času a financií, Hyneman sa rozhodol spustiť kampaň na Indiegogo. Z cieľových 50 000 dolárov je ich zatiaľ vyzbieraných takmer 7 tisíc a číslo rýchlo rastie. Pokiaľ sa projekt rozhodneš podporiť, môžeš očakávať odmenu podľa výšky príspevku. Samotné topánky ale zatiaľ určite nezískaš, keďže stále vyžadujú veľa práce a Hyneman ich chce verejnosti poskytnúť, až keď budú reálne funkčné v každom smere.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom