Android smartfóny nie sú jediné, ktoré zbierajú množstvo údajov, pretože to robí aj konkurenčný Apple. V nastaveniach súkromia nájdeme množstvo uložených dát o polohe používateľa, ktorú iPhony zbierajú pri každej príležitosti.

Hoci Apple neustále propaguje, že mu záleží na súkromí jeho zákazníkov, nie je to tak celkom pravda. Jeho smartfóny totiž podporujú sledovanie používateľa, ktorého sleduje prostredníctvom navigácie, ukladá navštívené miesta a detailné informácie o nich.

iPhony zvládnu rozoznať ako dlho sa ich majitelia zdržali na vybranej adrese, kedy z nej odišli a dokonca aj aký typ dopravy si vybrali. V nastaveniach Apple smartfónov si tak zrejme aj ty nájdeš bohatú históriu navštívených miest. Pokiaľ ale chceš toto sledovanie zastaviť, máme pre teba riešenie.

Prvým krokom je otvoriť Nastavenia iPhonu, kde nájdeme možnosť „Súkromie“.

 

Po kliknutí na túto funkciu nájdeme zapnuté „Lokalizačné služby“, kde sa nachádzajú „Systémové služby“.

V tejto možnosti nájdeme všetky údaje, ktoré sme Applu povolili zbierať. Spoločnosť tak môže mať prístup k analytike iPhonu, dôležitým miestam, Wi-Fi sieti a Bluetooth pripojeniu, ale aj kalibrácii kompasu či k zdieľaniu polohy.

Nenechaj si ujsť
Najväčší hackerský útok v histórii sa týka aj slovenských stránok. Takto zistíš, či si obeťou nebol aj ty

Záložka „Dôležité miesta“ potom obsahuje všetky monitorované miesta, ktoré používateľ navštívil.

História je rozdelená podľa miest, pri ktorých nájdeme aj detailnú mapu a ulice, kde sa iPhone nachádzal. Nechýba dokonca ani zaznamenávanie času, ktoré ti presne prezradí ako dlho si bol na danom mieste.

Takéto sledovanie nemusí byť po chuti každému. Predtým než vypneme tieto služby, je vhodné vymazať doterajšiu históriu.

Nenechaj si ujsť
Niektoré VPN služby ohrozujú súkromie používateľov. Takto si overíš, či zbierajú osobné informácie aj o tebe

Potom môžeme vypnúť sledovanie dôležitých miest a iPhone už viac nebude zaznamenávať navštívené lokality a polohu používateľa.

Napriek vypnutiu tohto sledovania môže mať Apple dostatočný prístup k veľkému množstvu dát, no môžeme ho obmedziť aspoň týmto spôsobom. Sledovanie dnes totiž nie je žiadnou novinkou a aj gigant z Kalifornie to robí preto, aby mohol vylepšiť svoje smartfóny a poskytol používateľom spoľahlivejšie služby. Niekedy však môže byť pravda aj niekde inde, no vďaka tomuto krátkemu návodu sa spoločnosť už aspoň  nedostane k našim obľúbeným miestam.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom