Povolenia aplikácií im umožňujú pristupovať k rôznym častiam softvéru či hardvéru smartfónu, no niektoré tituly často žiadajú aj o prístup k mnohým dôležitým informáciám. Medzi ne žiaľ patria aj neplatené VPN služby, ktoré bezplatné využívanie kompenzujú zbieraním súkromných údajov o používateľoch. Zoznam podozrivých VPN aplikácií nie je malý, a tak by si mal každý skontrolovať či aj tá jeho nežiada o nadštandardné povolenia k systémovým zložkám.

Aplikácie už používateľom oznamujú, ktoré povolenia sú potrebné pre ich správne fungovanie. Po inštalácii tak vyžadujú napríklad prístup k fotoaparátu, úložisku a ďalším potrebným častiam smartfónov, no niekedy sú ich požiadavky prehnané. Okrem hier, ktoré neraz môžu chcieť napríklad prístup ku kontaktom používateľa, zbierajú viaceré údaje aj VPN aplikácie.

Tie popri zabezpečovaní komunikácie smartfónu s webovou stránkou sledujú informácie, ku ktorým by nemali mať bežne prístup, informoval lifehacker.

Bezpečnosť VPN služieb spochybňujú podozrivé povolenia

Práve tento typ aplikácií teraz prešiel veľkou kontrolou, ktorá odhalila nebezpečné tituly. Tie môžu na základe zbieraných dát ohrozovať súkromie používateľa, avšak zväčša to robia len bezplatné VPN služby. Platené produkty tejto kategórie sa naopak sústredia na zabezpečenie šifrovanej komunikácie na internete a preto sú omnoho spoľahlivejšie a nepredstavujú žiadnu hrozbu. Z 81 testovaných aplikácií z Google Play si žiadalo nebezpečne podozrivé povolenie až 50 z nich, pričom zvyšných 31 nežiadalo o nepotrebný prístup k osobným informáciám.

Zobraziť celú galériu (3)
Flickr/Richard Patterson/Comparitech

Ako celok boli tieto VPN služby rozdelené do 2 kategórií, a to podľa toho či zbierajú „normálne“ alebo „nebezpečné“ povolenia. Medzi normálne požiadavky pritom patrí prístup k základným informáciám, ktoré nepredstavujú pre používateľa hrozbu. Nebezpečné žiadosti však potrebujú aj dáta, ktoré sú pre samotnú aplikáciu nepotrebné a môžu byť využité na ďalšie účely. Medzi najhoršie hodnotenými boli tituly ako Yoga VPN, oVPNSpider, Dash VPN, Hola, ProxPN či SwitchVPN, ktoré nie sú práve najbezpečnejšie. Aj tieto aplikácie však patria medzi bezplatné a celý zoznam nájdeš na tomto odkaze.

Nenechaj si ujsť
Ak sa pravidelne pripájaš na verejné Wi-Fi siete, predstavujú potenciálne riziko. Toto je niekoľko tipov, ako ich využívať správne

Naopak, najlepšie si viedli programy ako Torguard, ktorý obstál iba s jednou bezpečnou požiadavkou k prístupu do systému. AstrillVPN a LiquidVPN skončili na druhom a treťom mieste len s dvoma, respektíve troma povoleniami, ktoré nepredstavujú hrozbu. Bezpečné VPN služby by pritom nemali využívať prístup k SD pamäťovej karte, kontaktom či SMS správam, no nemali by mať ani možnosť zapisovať údaje do smartfónu. Nebezpečnejích titulov je však omnoho viac, a tak si môže každý používateľ jednoducho skontrolovať či neudelil nepotrebné povolenia aj svojej nainštalovanej VPN aplikácii. Postup je pritom jednoduchý.

V Nastaveniach smartfónu stačí prejsť do záložky Aplikácie, kde sa nachádza priečinok s povoleniami pre nainštalovaný softvér. Používateľ si môže tieto informácie prezrieť  a taktiež vybraným aplikáciám odoprieť prístup k údajom. Takáto zmena však môže mať dopad na celkové fungovanie aplikácií, ktoré potom nemusia pracovať správne či dokonca budú bez nich nepoužiteľné. V každom prípade je tu aj možnosť vypnúť podozrivé povolenia, ktoré sa mu nepozdávajú, alebo tiež odinštalovať škodlivú VPN aplikáciu a nahradiť ju platenou, no bezpečnejšou náhradou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú