Výročná vlajková loď Applu narobila medzi fanúšikmi poriadny rozruch, keď ukázala svoj bezrámikový dizajn a mnoho ďalších inovácií. Pôvodným plánom však bolo zmeniť jeho podobu tak, ako by si ju dnes mnohí ani nevedeli predstaviť. Vo fáze vývoja bola zvažovaná aj verzia iPhonu X bez akéhokoľvek portu, či tlačidiel, no tento koncept Apple zamietol. 

Budúcnosť smartfónov sa nám v priebehu posledných týždňov snažili ukázať dvaja čínski výrobcovia. Vivo a Oppo predstavili svoje bezrámikové modely, ktoré dokonca zanevreli aj na výrez obrazovky a dostali unikátne vysúvacie mechanizmy fotoaparátov. Svojho času však chcel podobu moderného smartfónu zmeniť aj Apple, keď zvažoval razantné zmeny v návrhu iPhonu X. Inžinieri spoločnosti totiž chceli z konštrukcie tohto kúsku vylúčiť všetky porty a hardvérové tlačidlá, čo sa však neskôr ukázalo ako nie najlepší nápad.

Skvelý návrh pochovalo niekoľko prekážok

Predstava takéhoto dizajnu bola rozhodne zaujímavá, no prvým problémom by bolo samotné nabíjanie smartfónu. Bez Lightning portu by sa tak iPhone X musel spoliehať len na bezdrôtové nabíjanie, ktoré je však omnoho pomalšie ako to káblové. Ak by sa však Apple rozhodol pre takéto dopĺňanie energie, musel by do balenia pridať aj bezdrôtovú nabíjačku. Kvôli tomu by sa mohla cena už tak drahého modelu zvýšiť ešte viac. Aj keď sa spoločnosť zatiaľ nerozhodla Lightning port zo svojich smartfónov a tabletov úplne vylúčiť, v budúcnosti sa toho naozaj môžeme dočkať.

Nenechaj si ujsť
Apple sa chystá znížiť objednávky komponentov pre tohtoročné iPhony

Hovorí sa, že už v budúcom roku by Apple mohol predstaviť svoje nové produkty bez tohto známeho prvku. Lightning port nahradí USB Type-C port, ktorý si doteraz našiel miesto v takmer všetkých nových Androidoch, ale aj notebookoch. Rozhodnutie zakopať Lightning port zatiaľ nie je oficiálne potvrdené. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však spomínaného variantu bez portov a tlačidiel v konštrukcii tak skoro nedočkáme. Takýto futuristický iPhone by mohol spôsobiť v smartfónovom priemysle poriadne prekvapenie, avšak na odstránenie týchto prvkov ešte neprišiel čas.

Postupným vývojom sa Apple dopracoval až k dnešnému Lightning portu, ktorý používatelia stretávajú od modelu iPhone 5. Ešte predtým však výrobca využíval na nabíjanie svojich iPhonov 30-pinový konektor, ktorý by si mnohí vedeli dnes už len ťažko predstaviť ako súčasť svojho smartfónu. Ďalším krokom do budúcna tak môže byť v nových iPhonov USB-C konektor. Ktovie, o pár rokov môže s dostatkom technologických možností Apple skutočne zahodiť akýkoľvek port a tlačidlá zo svojich iPhonov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom