Alaina Gassler je iba 14-ročné dievča, ktoré pochádza z Pennsylvánie a ktoré prišlo s úžasným a pritom takým jednoduchým nápadom, ako zlepšiť bezpečnosť vo vozidle počas riadenia. So svojím vynálezom, ktorý pri šoférovaní eliminuje takzvaný mŕtvy uhol, dokonca vyhrala súťaž, za ktorú zinkasovala 25 000 dolárov, informuje Engadget.

Situácia, kedy sa vám nejaké auto dostane do takzvaného mŕtveho uhla, je veľmi nebezpečná a pritom nastáva pomerne často. Ak je nejaké vozidlo z pohľadu šoféra v mŕtvom uhle, vodič ho nevidí ani pomocou spätných zrkadiel, ani cez okná svojho auta, pretože toto vozidlo sa môže napríklad nachádzať za predným stĺpikom pri čelnom skle a práve táto situácia sa môže pokojne skončiť dopravnou nehodou.

Alaina však prišla s riešením, ktoré je veľmi jednoduché, no zároveň maximálne účinné. Na elimináciu mŕtveho uhla v matkinom aute použila webkameru, projektor a špeciálne súčiastky vytlačené na 3D tlačiarni. Ako píše Gizmodo, Alaina nainštalovala webkameru z vonkajšej strany na predný stĺpik auta, z ktorej obraz prenášala naživo do vozidla a premietala ho priamo na stĺpik z vnútornej strany.

Ten sa tváril, akoby tam ani nebol a autá, ktoré prechádzali spoza stĺpika, boli po celý čas krásne viditeľné. Stĺpik z vnútornej strany mierne upravila, prekryla ho totiž špeciálnou reflektívnou tkaninou, vďaka čomu je obraz zreteľný aj za slnečného dňa. Za svoj vynález si dokonca vyslúžila prvé miesto v súťaži stredoškolákov Broadcom Masters, za čo zinkasovala peknú sumu peňazí, presne 25 000 dolárov.

Vďaka tomu, že je tento nápad pomerne jednoduchý a lacný, tak by sme sa ho mohli v budúcnosti dočkať v štandardnej bezpečnostnej výbave automobilov. Samozrejme, že na tejto technológii a jej prevedení bude potrebné ešte zapracovať, no tu ide predovšetkým o nápad, ktorý je naozaj geniálny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom