Jadrová fúzia v herni rodinného domu? Pre mladíka Jacksona Oswalta z Tennessee žiadny problém. Tento pozoruhodný chlapec iba vo veku 12 rokov dokázal vôbec ako najmladší človek na svete uskutočniť proces jadrovej fúzie, informoval oficiálny web Guinnessworldrecords.

Jackson Oswalt sa však na ceste dosiahnuť tento nevšedný rekord stretol s mnohými prekážkami. Azda tým najväčším problémom bolo vytvorenie dostatočne dobrého vákua potrebného na zapálenie fúznej reakcie.

Okrem toho sa mladík stretával s pochybnosťami a nevôľou podporiť tento jeho tak trochu bizarný projekt. Nakoniec aj napriek všetkým problémom iba pár hodín pred dovŕšením svojich 13 narodením dokázal spojiť dva atómy deutéria vo svojom doma vytvorenom fúzore, informoval Futurism.

Fúzor je zariadenie skladajúce sa z dvoch kovových klietok nachádzajúcich sa vo vákuu, do ktorého sa privedie deutérium a vďaka elektrickému poľu dochádza k jeho ionizácii.

„Bol som schopný použiť elektrinu na spoločné urýchlenie dvoch atómov deutéria, aby sa zlúčili do atómu hélia-3 (izotop hélia), pomocou ktorého je možné ohrievať vodu využívanú parným motorom, ktorý následne vyrába elektrinu“ vysvetľuje Oswalt.

Mladík tiež prezradil, že teplota v jeho fúzore dosahuje teplotu približne 99 999 726 °C a zároveň uviedol, že bol jediným človekom, ktorý sa podieľal na výrobe fúzora vo fáze projektovania aj výroby. Nechal sa inšpirovať predchádzajúcim držiteľom rekordu Taylorom Wilsonom, ktorý dokázal vytvoriť podobné zariadenie vo veku 14 rokov.

Na druhú stranu je však vybudovanie fúzneho jadrového reaktora, ktorý by dokázal vyprodukovať viac energie, ako by spotreboval pri štarte termonukleárnej reakcie, zatiaľ iba snom. Vedci však veria, že v súčasnosti najväčší a najambicióznejší projekt v oblasti energetiky – ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), ktorý nedávno vstúpil do ďalšej fázy, v ktorej sa začne s montážou samotného tokamaku, to „hravo“ zvládne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom