Najväčší a najambicióznejší projekt v oblasti energetiky – ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) – vstupuje do ďalšej fázy. O fáze, v ktorej sa začne s montážou samotného tokamaku, informoval francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny riaditeľ projektu ITER Bernard Bigot spolu s ďalšími vedúcimi predstaviteľmi zo všetkých partnerských krajín na včerajšom slávnostnom zasadnutí, upozornil portál Europa.

Na projekte ITER sa podieľa 35 krajín z celého sveta a cieľom je vybudovať experimentálny termonukleárny reaktor v hodnote viac než 35 miliárd eur. Vedci veria, že v špeciálnom reaktore s názvom tokamak sa im úspešne podarí naštartovať proces jadrovej fúzie, ktorý prebieha aj v jadrách hviezd.

Tokamak vytvorí až 830 metrov kubických plazmy

Na spustenie jadrovej fúzie v projekte ITER využívajú vedci reaktor tokamak, čiže špeciálny typ fúzneho reaktora s toroidnou komorou so silnými supravodivými magnetmi. Jeho úlohou je vytvoriť a udržať až 830 metrov kubických plazmy s teplotou približne 150 miliónov °C.

Plazma sa v reaktore vytvorí privedením čistého plynu, z ktorého sa pri extrémne vysokých teplotách odtrhnú elektróny z elektrónového obalu. Plazmu v toroidnej komore udržiavajúci supravodivé magnety. S úplne novým trikom ako konečne stabilizovať fúznu reakciu v tokamakoch prišli vedci iba nedávno.

Pri procese jadrovej fúzie dochádza k zlúčeniu dvoch atómových jadier ľahkých prvkov, pričom vzniká jedno ťažšie jadro a uvoľňuje sa veľké množstvo energie s veľmi malou radiáciou. Pri jadrovej fúzii nevynikajú takmer žiadne toxické odpady s dlhým polčasom rozpadu, preto ju nazývajú aj zdroj čistej energie. Navyše jadrová fúzia je lacným a v prvom rade bezpečným zdrojom energie, keďže na výrobu veľkého množstva energie postačuje iba malé množstvo paliva.

Funkčný prototyp, ktorý by vyrobil viac energie, ako spotreboval pri štarte termonukleárnej reakcie, zatiaľ neexistuje. Vedci však veria, že ITER to bez väčších problémov zvládne a stane sa pomyselným prvým krokom na ceste k výstavbe funkčnej termojadrovej elektrárne.

Reaktor vyrobí 500 MW tepelnej energie

Reaktor ITER nachádzajúci sa v blízkosti mesta Aix-en-Provence v južnom Francúzsku bude vyrábať približne 500 MW tepelnej energie, čo je dosť na zásobovanie okolo 200 000 domácností. Na projekte ITER sa nepretržite pracuje už od jeho schválenia v roku 2005.

Doposiaľ pracovníci vytvárali zázemie skladajúce sa z desiatok kilometrov dlhého elektrického vedenia, potrubia, žeriavovej haly a ďalších nevyhnutných komponentov či zariadení potrebných na to, aby bolo možné do jamy určenej na výstavbu tokamaku bezpečne dopraviť komponenty reaktora, informoval ITER.

Portál Sciencealert informoval, že prvé „ostré“ experimenty sú naplánované na december 2025. Ak všetky testy prebehnú úspešne vedcom sa podarí vytvoriť na pár milisekúnd plazmu, ktorá otestuje prácu všetkých magnetov, pričom dosiahnutie plného výkonu sa očakáva okolo roku 2035.

Vedci však upozorňujú, že sa jedná iba o experiment a jeho cieľom nie je vyrábať elektrickú energiu, ale poukázať na fakt, že jadrová fúzia je prísľubom do budúcnosti, ako vyriešiť energetickú a klimatickú krízu. Na vlastnom termonukleárnom reaktore pracujú aj vedci z Číny, ktorým sa v tokamaku podarilo dosiahnuť teplotu 100 miliónov °C. Reaktor sa tak na chvíľu stal vyše 6-krát teplejším než Slnko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú