Dvojica hviezd z úspešných seriálov Hry o tróny a Upírske denníky spája sily a vyšetruje skutočné prípady spojené s paranormálnymi javmi a výskytom UFO. Seriál, ktorý u nás prináša televízna stanica Epic Drama, by mohol sadnúť naozaj širokej skupine fanúšikov.

Hopkinsville, Kentucky. Píše sa rok 1955 a Billy Tailor, ktorý je na návšteve u známych, ide do studne pre vodu.  O vodovode vidiecka rodina počula len z rozprávania známych, farmár sa za osviežením musí prejsť. Po ceste ku studni si Billy všimne svetelný objekt, ktorý pristáva len desiatky metrov od neho. Vystrašený sa so svojim nálezom okamžite beží zveriť svojim hostiteľom, tí sa mu však nahlas vysmejú a žiadnemu z jeho slov neveria.

Pokojný letný večer chvíľu pokračuje, no niečo je zle. Psy začínajú byť nepokojné, neúspešne sa trhajú z reťaze. O chvíľu začínajú zbesilo štekať. Niekto sa blíži. Billy s Luckym, hlavou domácnosti rodiny Suttonových, berú do ruky zbrane a idú zablúdilcom ukázať, kto je pánom tohto pozemku. Po otvorení dverí dvojica neverí vlastným očiam. Návšteva, ktorá ku ním zablúdila, totiž neprichádza zo susedstva, ale z inej galaxie. Ďalší prípad pre Project Blue Book.

Epic Drama

Určite nezmeškaj
Najsledovanejší cudzojazyčný seriál od Netflixu dostal nový trailer, opäť pôjde do tuhého

V marci roku 1952 armádne letectvo Spojených štátov zriadilo špeciálny program, ktorý sa mal zaoberať vyšetrovaním a racionálnym objasňovaním paranormálnych javov a neidentifikovateľných lietajúcich objektov, tzv. UFO. Program dostal názov Project Blue Book a za 17 rokov existencie do svojich registrov zaznamenal takmer 13 tisíc prípadov výskytu UFO.

Práve niektorým z nich, vrátane medializovaného prípadu rodiny Suttonových z úvodu článku, sa venuje seriálový počin, ktorý na naše televízne obrazovky prináša Epic Drama s rovnomenným názvom, Project Blue Book.

Seriál, ktorého druhá séria má premiéru 19.3. o 21:00, sa sústredí na skutočné prípady výskytu UFO, zobrazuje výpovede svedkov, priebeh vyšetrovania i závery z neho. Každá epizóda predstavuje unikátny prípad a novú dejovú zápletku, v pozadí sa však odohráva spleť ďalších udalostí, ktoré sa tiahnu naprieč celou sériou.

Záhadné a na prvý pohľad nevysvetliteľné úkazy vyšetruje herecká dvojica Aidan „Malíček“ Gillen a Michael Malarkey, ktorých seriáloví nadšenci mohli vidieť v Hrách o tróny, respektíve v Upírskych denníkoch. Prvý zmienený v Project Bluee Book stvárňuje brilantného astrofyzika a vedca Dr. J. Allena Hyneka, druhý poslušného amerického vojaka, kapitána Michaela Quinna, ktorý bez väčších otázok okamžite plní to, čo od neho nadriadení žiadajú.

Dvojica má k riešeniu prípadov vždy rozdielny prístup a je to predovšetkým postava Dr. Hyneka a jeho večný skepticizmus, ktoré seriálu pridávajú na mysterióznej atmosfére a poskytujú potrebný šmrnc. Kým americké letectvo chce mať vyšetrovanie čím skôr z krku, hrubo prehliada svedectvá a neraz prekrúca skutočnosť, Dr. Hynek sa aj napriek nevôli nadriadených nebojí závery spochybňovať a pridávať svoje vlastné teórie.

Epic Drama

Aj keď sa Project Blue Book na začiatku každej epizódy pýši oznámením, že zobrazuje skutočné historické udalosti, vyhlásenie treba brať s veľkou rezervou. Postava Dr. Hyneka síce vychádza zo skutočnosti a to platí aj pri prípadoch, ktoré dvojica špecialistov vyšetruje, priebeh vyšetrovania, závery z neho či príbeh odohrávajúci sa na pozadí však slúžia výlučne na dramatizáciu a s realitou častokrát nemajú nič spoločné. Aj preto by sa Project Blue Book dal označiť skôr za historickú fikciu.

Divák sa v mnohých prípadoch rovnako nedozvie odpovede na množstvo otázok, ktoré s jednotlivými prípadmi súvisia. Mohlo za zrútenie stíhačky UFO alebo meteorologický balón? Súvisí upálenie jednej z postáv s mimozemšťanmi alebo zaň môže psychická porucha?

A čo obyvatelia texaského mestečka, ktorí by do jedného odprisahali, že videli záhadný svetelný objekt, no vláda ich presviedča o opaku? Na žiadnu z otázok seriál neponúka jednoznačnú odpoveď. Namiesto toho dáva priestor na špekulácie a necháva na publiku, na ktorú z argumentujúcich strán sa vo výsledku prikloní.

Epic Drama

Nejednoznačnosť zároveň nahráva mysterióznej atmosfére, ktorá patrí k hlavným zbraniam seriálu a je azda kľúčovým dôvodom, prečo si Project Blue Book v záplave konkurencie všimnúť. Každý jeden prípad je opradený rúškom tajomstva, no snaha o racionálne vysvetlenie zriedka prináša uspokojenie. Do deja navyše čoraz väčšmi vstupujú neznámi muži v klobúkoch, ktorí sa o vyšetrujúcu dvojicu intenzívne zaujímajú a pocit záhadnosti naprieč seriálom iba umocňujú.

Na majstra žánru, brilantné Akty-X, sa Project Blue Book síce nechytá, pre milovníkov ufológie a mysterióznych televíznych počinov je však ako stvorený. Iste, nemusí zaujať každého, určite ale stojí za pozornosť.

Predovšetkým, keď je momentálne prakticky jediným podobne ladeným seriálom, navyše s dobrým hereckým obsadením. Prvá séria už bola u nás odvysielaná, ak si zvedavý na pokračovanie, Projekt Modrá kniha pokračuje 19.3. o 21:00 na Epic Drama.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú