Ešte pred pár rokmi sa zdal plán stať sa svetovou dvojkou vo výrobe smartfónov ako nereálny, no nedávno sa všetko zmenilo. Táto spoločnosť v predajoch predbehla Apple a obsadila tak druhú pozíciu hneď za Samsungom. Čínsky Huawei svetu ukázal, že má na to, aby porazil aj najväčších konkurentov a napredoval k cieľu získať prvé miesto v počte predaných smartfónov.

Ako každá spoločnosť, ani Huawei nezačal vo veľkom a dosiahnutiu posledného úspechu predchádzali roky tvrdej driny. Začiatky tejto čínskej firmy sa datujú do roku 1987, kedy Huawei prejavil záujem o mobilnú komunikáciu a telefóny. Postupom času začala spoločnosť svoj biznis rozvíjať, no aj počas svojej existencie bola dlhé roky vo svete neznámou. V roku 2003 Nokia už predala 150 miliónov telefónov, z čoho bolo len 5,4 miliónov smartfónov.

Slabé začiatky oživilo spojenie s Androidom

Svoje popredné pozície medzi výrobcami týchto zariadení si začali nárokovať aj Samsung a vtedajší Sony Ericsson. Títo výrobcovia obsadili tretiu a druhú pozíciu v svetovom rebríčku najväčších výrobcov. V tom období sa čínskej spoločnosti príliš nedarilo ani po odhalení svojho zariadenia s 3G pripojením v roku 2005. Nasledujúcich zopár rokov sa po tom Huawei stále nestal známou značkou, až pokým svoje smartfóny nespolčil s Androidom v roku 2009.

Spojenie jeho zariadení s týmto systémom rozbehlo sled udalostí, ktoré pre spoločnosť pripravovali veľké úspechy. Spočiatku to tak ale nevyzeralo, keď za rok 2013 predal Huawei len 50 miliónov svojich smartfónov. O 3 roky neskôr sa však toto číslo takmer strojnásobilo a celkovo z linky zišlo až 140 miliónov smartfónov. Ešte v roku 2010 sa táto spoločnosť postavila na koniec rebríčka Top 10 najväčších výrobcov. V roku 2014 sa už ocitla v Top 5-ke.

Zobraziť celú galériu (4)
Huawei Mobile/Facebook

Nenechaj si ujsť
Sú známe údaje, ktorý výrobca predal najviac smartfónov s výrezom. Apple má „premožiteľa“

Ďalším odvážnym cieľom bolo, aby Huawei predal v roku 2018 až 200 miliónov smartfónov. Stále sa zvyšujúce predaje a výroba napovedali, že konkurent z Cupertina svojmu protivníkovi raz podľahne. Časom sa tak aj stalo. V skutočnosti je pre trojicu iPhonov ťažké predčiť desiatky rôznych modelov, ktoré vyrába nielen Huawei, ale aj jeho dcérska spoločnosť Honor, no tá operuje samostatne. Všetky tieto zariadenia sa ale počítajú do celkových predajov, ktoré sa stále zvyšujú.

Huawei smartfóny majú zastúpenie v každej cenovej triede

Zákazník si pritom môže vybrať z rôznych výkonových a cenových kategórií, kde tieto 2 čínske značky ponúkajú pestrú paletu smartfónov. Svoje zastúpenie majú v nižšej triede, ale aj medzi prémiovými kúskami. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že sa Huawei taktiež pridal len k výrobcom, ktorí kopírujú nápady iných, nie je to tak celkom pravda.

Nechválne známy výrez displeja sa síce ocitol aj v jeho modeloch, no najnovšia vlajková loď P20 Pro priniesla inováciu, akú doteraz nemal žiaden iný výrobca. Trojica fotoaparátov vyvinutých v spolupráci so spoločnosťou Leica ukázala svoje skvelé schopnosti. Vďaka nim sa Huawei P20 Pro posadil na trón v kategórii mobilného fotografovania.

Zvádzať boj so Samsungom nebude ľahkou úlohou

Nie je to však len oblasť vyvíjania nových technológií, ale aj výroba vlastného procesora Kirin, v čom sa Huawei líši od zvyšku konkurencie. Samsung síce taktiež produktuje vlastné čipy Exynos, no o tie sa delí aj s niekoľkými ďalšími výrobcami. Apple svoje procesory sám navrhuje, no výrobu prenecháva na iné špecializované firmy. Qualcomm sa zasa stal popredným dodávateľom, ktorého Snapdragony nájdeme v desiatkach smartfónov od takmer všetkých výrobcov.

Nenechaj si ujsť
Huawei si berie na mušku v reklamách Samsung. Chce naďalej prinášať vlajkové lode so skutočnými vylepšeniami

Huawei si však navrhuje a vyrába svoje procesory sám, pričom ich nepredáva ďalej a využitie tak nájdu len v jeho vlastných modeloch. Kirin 970 bol v minulom roku navyše prvým takýmto kremíkom, ktorý v sebe obsahoval špecializovanú jednotku pre umelú inteligenciu.

Nástupca tohto procesora, ohlasovaný Kirin 980, má byť zasa prvým čipom v tomto priemysle vyrobený novým 7 nm výrobným procesom. Vďaka tomu sa ešte viac zvýši výpočtový výkon a zníži sa spotreba energie smartfónov.

Aj v tomto smere Huawei dokazuje, že patrí medzi svetovú špičku a medzi technologicky najvyspelejšie spoločnosti. Aktuálne sa tak tento gigant postavil zoči-voči Samsungu. S ním bude teraz súperiť o prvé miesto v rebríčku najväčších výrobcov tohto segmentu. Aj keď môže jeho pozícia ešte chvíľu kolísať, keďže čoskoro sa dočkáme nových iPhonov, svoje postavenie by si mal udržať. Huawei tak bude hodnú chvíľu bojovať so svojim kórejským konkurentom, ktorého však má šancu časom poraziť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú