Situácia ohľadom tejto čínskej spoločnosti je v mnohých krajinách poriadne napätá. Úrady varujú pred hrozbami, ktoré má tento gigant predstavovať a varovania neobišli ani Českú republiku. NÚKIB vydal v Česku varovanie proti spoločnosti Huawei, no tá sa chce podľa portálu Lupa.cz obrátiť na súdy, pokiaľ úrad nezmení svoje stanovisko.

Doterajšie obvinenia na účet tohto výrobcu smartfónov značne poškodili vo svete jeho povesť a situácia sa zdá sa nezlepšuje. Pochybnosti o zariadeniach spoločnosti a jej politike vyjadrili viaceré krajiny, medzi ktorými bolo aj Česko. Tam vydal Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť varovanie, ktoré vrhá na firmu zlé svetlo, a to aj napriek chýbajúcim faktom. Huawei sa tak púšťa do protiútoku a na svoju obranu neváha využiť všetky dostupné právne riešenia.

Huawei pritvrdil

Spoločnosť zaslala pre NÚKIB list popisujúci niekoľko skutočností, v ktorých bola obvinená. Údajné varovanie pred kybernetickou hrozbou totiž nemá k dispozícii žiadne relevantné dôkazy a má byť založené len na svojvoľných vyjadreniach, ktoré škodia menu spoločnosti. V liste vytkla firma 6 hlavných bodov, na ktoré má tento úrad do 14. februára reagovať v odpovedi. Český portál Lupa.cz získal pôvodnú podobu dokumentov bez ďalších úprav.

Nenechaj si ujsť
Predstavitelia Huawei: Nikdy nespravíme nič, čo by mohlo poškodiť krajinu, organizáciu alebo osobu

V týchto požiadavkách chce Huawei spravodlivý proces a varovanie považuje zo strany úradu za diskrimináciu. Podľa listu nebolo jednanie NÚKIB správne a došlo k porušeniu zákonmi stanovených práv, vrátane prezumpcie neviny. Varovanie má konkrétne uvádzať Huawei ako zdroj možného ohrozenia kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosti však nemala byť poskytnutá ani možnosť na vyjadrenie.

„Kategoricky odmietame akékoľvek tvrdenia, že naša spoločnosť predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Žiadame týmto český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB), aby svoje tvrdenia doložil, namiesto pošpiňovania reputácie Huawei bez akýchkoľvek dôkazov.“ – oficiálne stanovisko spoločnosti Huawei k správe českého NÚKIB.

Pokiaľ tak Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť v Česku nestiahne svoje obvinenia, Huawei je pripravený využiť súdne cesty a medzinárodnú arbitráž. Na situáciu reagoval aj slovenský premiér, Peter Pellegrini, ktorý kvôli absencii dôkazov nepovažuje Huawei za bezpečnostnú hrozbu. Spoločnosť tak bude čakať do 14. februára na vyjadrenie NÚKIB a následne sa rozhodne, aké právne kroky podnikne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP