Čínsky technologický gigant aj napriek obrovským obmedzeniam zo strany USA dokáže úžasne konkurovať Samsungu či Apple. Ako informoval portál GizChina, aj v máji si Huawei udržal líderskú pozíciu v oblasti trhového podielu smartfónov.

Mnoho analytikov, ale aj laikov očakávalo, že po konfliktoch a reštrikciách USA na adresu Huawei to bude mať čínska spoločnosť veľmi ťažké a zrejme si neudrží kontakt v predajoch so svetovou špičkou, ktorú okrem Huawei zastupuje aj Samsung a Apple.

Opak sa však stal pravdou a po opätovnom naštartovaní svetových ekonomík sa Huawei dostal v trhových podieloch v globálnom merítku na líderskú pozíciu, čím z prvej priečky zosadil dlhoročného kráľa, spoločnosť Samsung. V máji však náskok Huawei klesol a rozdiel v podieloch so Samsungom je už minimálny. To však nemení nič na fakte, že Huawei je najväčším výrobcom smartfónov na svete za mesiac máj.

V apríli patrilo Huawei celkovo 21.4 % podielu globálneho trhu, zatiaľ čo druhému Samsungu patrilo 19.1 %. V máji však kórejský výrobca stratu dobehol a čínskej spoločnosti patrilo 19,7 % trhu a Samsungu 19,6 %. Na treťom mieste sa už dlhodobo nachádza Apple a v máji mu patrilo celkovo 13 % trhu podľa štatistík agentúry Counterpoint.

Counterpoint

Ako informoval portál UPI, Samsungu sa podarilo dohnať stratu najmä vďaka opätovnému naštartovaniu predajov na indickom trhu. Analytici však odhadujú, že Huawei si už budúci mesiac prvú priečku neudrží a na líderskú pozíciu opäť zasadne kórejský gigant.

Huawei v apríli predbehol Samsung hlavne kvôli tomu, že po koronakríze sa čínskej firme podarilo takmer okamžite naštartovať internú ekonomiku, zatiaľ čo konkurencii to trvalo o čosi dlhšie. Teraz však už naplo funguje aj konkurencia, čo sa prejavuje na číslach.

Pre Huawei a jeho pozíciu na globálnom trhu budú otázne hlavne najbližšie roky. Zatiaľ to vyzerá tak, že taiwanský výrobca čipov TSMC nebude môcť pre Huawei vyrábať čipy. Do zariadenia Huawei P50 by sa však Kirin procesory ešte mali dostať, no smartfóny pre rok 2021 už zrejme budú využívať procesory tretích strán. V tejto téme sa vo veľkom hovorí o možnosti použitia 5 nm čipov vyrobených spoločnosťou MediaTek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom