Spojené štáty pridali Huawei na čiernu listinu ešte na jar tohto roka a od tej doby sa situácia spoločnosti výrazne skomplikovala. Dostala zákaz používať americké technológie, prišla o Služby Google a aplikácie, no v auguste odhalila svoj plán do budúcnosti, ktorý nesie názov HarmonyOS. Práve na vlastný operačný systém sa Huawei spolieha natoľko, že CEO spoločnosti, Ren Zhengfei, prezradil, že do 2 až 3 rokov sa z neho môže stať ekvivalent k iOS. Tejto téme sa venoval aj portál China Daily.

Predstavenie vlastného operačného systému bolo jedným z najväčších krokov Huawei za posledný čas. Týmto počinom spoločnosť ukázala konkurencii, že nechce byť závislá na iných riešeniach, no napriek tomu sa v smartfónovom priemysle stále drží Googlu.

Svoj nový HarmonyOS zatiaľ implementovala len do televízie dcérskej značky, informuje Gizmochina. Honor Vision TV však nemusí byť v blízkej budúcnosti jediným zariadením, na ktorom tento OS pobeží.

HarmonyOS môže o pár rokov konkurovať aj tým najlepším operačným systémom

Zatiaľ však nie je systém pre smartfóny pripravený, no o pár rokov sa môže situácia radikálne zmeniť. Radikálne z toho dôvodu, pretože CEO Huawei informoval o vývoji HarmonyOS a o tom, že už o 2-3 roky môže konkurovať aj tým najpopulárnejším systémom. Stane sa však naozaj ekvivalentom k iOS? Tieto možnosti prezradil Ren Zhengfei v rozhovore pre Fortune Magazine a informácie sa tak po preklade z čínštiny dostávajú ďalej do sveta.

Zobraziť celú galériu (1)
Printscreen/YouTube

Nenechaj si ujsť
Huawei sa prepadá. Apple ho môže predbehnúť a znovu sa stať druhým najväčším výrobcom smartfónov sveta

Myslím, že to zaberie menej ako 2 až 3 roky. Odkedy som súčasťou vedenia spoločnosti, musím byť viac konzervatívny pri diskutovaní o časovej osi. V opačnom prípade môže byť na zamestnancov vyvíjaný privysoký tlak. Popravde si však nemyslím, že potrebujeme celé 2 až 3 roky.

Sme tak trochu oslabení, pokiaľ ide o veľkú softvérovú architektúru, ale sme najsilnejším hráčom na svete, pokiaľ ide o zabudovaný softvér- softvér, ktorý je vstavaný do hardvérových systémov. Potrebujeme zlepšiť svoje softvérové možnosti. Vývoj veľkého operačného systému je zložitý, ale sme presvedčení, že to zvládneme. Nie sme len presvedčení, už sme začali s prípravami.

Stále dúfame, že budeme používať operačný systém Googlu a zostávame v priateľskej spolupráci s Googlom. Dúfame, že vláda USA schváli požiadavky Googlu. “ – informoval CEO Huawei v rozhovore.

Napriek následkom reštrikcií administratívy Donalda Trumpa sa tomuto čínskemu gigantovi darí. Skrz to, že v novom modeli Mate 30 Pro a aj Mate X nemôže využiť Služby Google a aplikácie spoločnosti, zaznamenala firma o 23,2 % vyššie zisky ako vlani. Stále však podľa odhadov analytikov zarobí o 10 miliárd dolárov menej, a to práve kvôli tomu, že nemôže využívať softvér od Googlu vo svojich smartfónoch.

Všetko sa ukáže až o pár rokov

Zdá sa, že ani tieto prekážky nezabránia Huawei, aby naďalej pokračoval v rozvoji svojich produktov, vrátane softvéru. Hoci nebude vývoj vlastného HarmonyOS pre smartfóny jednoduchý, spoločnosť sa neplánuje vzdať.

Výsledky jej práce ale zrejme uvidíme najskôr až o 2 roky. Zatiaľ je tak príliš skoro s istotou tvrdiť, že nový systém bude natoľko schopný, aby dokázal poraziť iOS či prípadne najpopulárnejší Android.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom