Smartfóny Huawei sú už pár rokov známe pre vysokú kvalitu fotoaparátov a nie je preto náhoda, že známemu rebríčku DxOMark kraľujú práve modely Huawei P40 Pro a Honor 30 Pro+. Čínsky gigant sa však nedávno dopustil zásadnej chyby, keď na fotografickej súťaži vydával snímky z digitálnej zrkadlovky za fotky z vlastného smartfónu. Na tému upozornil portál SlashGear.

Odhalil ho nadšenec na sociálnej sieti

Huawei nedávno spustil vlastnú fotografickú súťaž Next-Image Awards 2020, podobnú známej súťaži Shot on iPhone, ktorú pravidelne organizuje americký Apple. Súčasťou oznámenia bolo aj predstavenie niekoľkých fotografií, ktoré mali byť odfotené smartfónmi Huawei.

Zavádzanie si však všimol vášnivý fotograf Huapeng Zhao, ktorý sa na sociálnej sieti Weibo zameral na jednu z fotografií v propagačnom videu spoločnosti a zistil, že obrázok bol nasnímaný fotoaparátom Nikon D850 a zverejnený na platforme 500px, píše South China Morning Post.

Zobraziť celú galériu (1)
Fotografia, ktorú Huawei vydával ako nasnímanú z vlastného smartfónu / Zdroj: Su Tie / 500px

Čínsky gigant sa následne ospravedlnil a tvrdil, že išlo o administratívnu chybu. Fotografie mali byť podľa neho iba nesprávne označené a prevzaté z galérie komunity Next-Image, ktorá umožňuje nahrávanie snímok zhotovených pomocou akéhokoľvek zariadenia.

Či však bola táto fotografia skutočne v spomínanej galérii a spoločnosť ju použila so súhlasom fotografa stále nie je známe.

„Vo videu sme predstavili 30 snímok od profesionálnych fotografov a chybne sme jeden z najlepších kúskov označili ako ten, ktorý bol zhotovený na smartfóne Huawei. Tento obrázok sme z videa odstránili a ospravedlňujeme sa za túto poľutovaniahodnú chybu. Zlepšíme náš redakčný proces tak, aby sme v budúcnosti zabránili podobným incidentom.“, znie vyjadrenie spoločnosti. 

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Nestalo sa to prvýkrát

Nejde však o prvý prípad, kedy by sa Huawei podobnej chyby dopustil. Pred dvoma rokmi sme ťa informovali o prípade, kedy činsky výrobca propagoval údajné snímky modelu Nova 3, ktoré však v skutočnosti odfotil profesionálny fotograf.

To sa opakovalo aj minulý rok pri uvádzaní vlajkovej lode P30. Spoločnosť v tom čase uviedla, že použité obrázky mali byť umeleckými interpretáciami funkcií fotoaparátu v smartfóne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú