Spojené štáty sa snažia silou mocou položiť Huawei na kolená. Po sprísnení sankcií voči čínskemu výrobcovi pozastaví Samsung a aj výrobca pamätí SK Hynix predaj súčiastok od 15. septembra, teda od dátumu, kedy začnú platiť nové obmedzenia, informuje Forbes.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa aj naďalej dotýka najmä najväčšieho čínskeho výrobcu smartfónov. Huawei je už dlhodobo odstrihnutý od prístupu ku službám Googlu a spoločnosť teda popracovala na vlastnom riešení. GMS (Google Mobile Services) nahradila vlastným riešením v podobe HMS (Huawei Mobile Services). Viac si o tom môžeš prečítať v tomto článku.

Aktualizácia 10.9.2020

Zákazy zo strany USA budú mať dopad nielen na dodávky doteraz spomínaných čipov od TSMC a od SK Hynix, či pamätí Samsungu. Huawei totiž príde o ďalšieho dôležitého dodávateľa, ktorým je kórejské LG. Spoločnosť dodávala tomuto výrobcovi smartfónov svoje displeje, no s uplatnení reštrikcií bude musieť dodávky zobrazovacích panelov od polovice septembra zastaviť.

Pôvodný článok

Horšie to však vyzerá v oblasti čipov. Donald Trump totiž vydal pravidlo, ktoré zakazuje výrobcom procesorov dodávať komponenty pre Huawei bez súhlasu vlády USA, ak používajú americkú technológiu alebo softvér pri navrhovaní čipov. Dcérska spoločnosť Huawei, HiSilicon, síce vyrába čipy pre smartfóny Huawei, avšak ich produkcia nie je dostatočná.

Chýbajúce čipy tak pre Huawei vyrábala firma TSMC, najväčší výrobca čipov na svete, avšak sankcie USA sa dotkli aj TSMC.  Ako informuje The Verge, podľa kórejských spravodajských spoločností pozastaví obchodovanie s Huawei aj Samsung a firma SK Hynix už 15. septembra, teda v deň, kedy vstúpi do platnosti súbor nových pravidiel. Obe firmy vyrábajú najdôležitejšie pamäťové komponenty.

To už predstavuje pre Huawei vážnu hrozbu, keďže prišla o ďalšieho dodávateľa kritických komponentov (RAM pamäte, interné úložiská). Obe firmy síce môžu požiadať vládu o USA o udelenie výnimočnej licencie, je však nepravdepodobné, aby Trumpova administratíva urobila takýto krok. Huawei sa v tomto smere musí obhliahnuť po náhrade, firiem je na trhu množstvo, no musí to byť opäť taká, ktorá neporušuje nariadenie USA.

Poškodený nebude len Huawei

Aktualizácia sankcií USA však pravdepodobne rovnako poškodí aj spoločnosti Samsung a SK Hynix. Podľa informácií Yahoo Finance, v prípade SK Hynix pochádzalo v prvom polroku 2020 z vývozu do Číny až 40 % z výnosov vo výške 13,3 miliárd dolárov (približne 11,3 miliárd €).

Ďalšie dôležité články: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom