Spor medzi Huawei a USA sa aj vďaka rozhodnutiam Donalda Trumpa stále prehlbuje. Najnovšie oznámil nové pravidlá a sprísnené kontroly na obmedzenie vývozu čipov pre Huawei, informuje BBC.

Minulý týždeň sme informovali o predĺžení zákazu nákupu a používania telekomunikačných zariadení, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko až do mája 2021. Znamená to umiestnenie Huawei na čiernej listine a s tým spojený zákaz obchodovania s americkými firmami minimálne ďalší rok.

Nové pravidlo zakazuje výrobcom procesorov dodávať pre Huawei bez súhlasu vlády USA, ak používajú americkú technológiu alebo softvér pri navrhovaní čipov. Tento zákaz tak platí nielen pre americké firmy, ale firmy na celom svete, ktoré používajú americkú technológiu.

Zobraziť celú galériu (0)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Jednou z nich je aj Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) z Taiwanu, najväčší výrobca čipov na svete. HiSilicon, dcérska spoločnosť Huawei, síce vyrába čipy pre smartfóny Huawei, avšak ich produkcia nie je dostatočná, a tak pre nich ďalšie vyrába práve TSMC. V minulom roku dokonca viac ako 10 % z ročného príjmu TSMC pochádzalo z výroby pre HiSilicon, o čom sme písali v samostatnom článku.

S najnovšími pravidlami to už ale nebude také jednoduché. Ako informuje CNBC, na základe tejto zmeny budú musieť spoločnosti využívajúce americké technológie, a teda aj TSMC pred dodávkou čipov Huawei alebo jeho dcérskej spoločnosti HiSilicon, získať americkú licenciu. Aktuálne vyrobené čipy však ešte môžu byť poslané čínskemu gigantovi bez povolení do 120 dní.

Ministerstvo obchodu USA totiž uviedlo, že Huawei aj naďalej používal americký softvér a technológie na navrhovanie polovodičov napriek tomu, že od mája 2019 sa nachádza na čiernej listine.

Zmena pravidiel spočíva v zabránení obchodovať s americkými technológiami, ak by bol obchod v rozpore s americkou bezpečnosťou a záujmami zahraničnej politiky, uviedol minister obchodu Wilbur Ross s tým, že Huawei a jej dcérske spoločnosti zintenzívnili úsilie na oslabenie týchto národných bezpečnostných opatrení.

Huawei reagoval vyjadrením nasledovne: 

Sprísnenie obmedzení uvalených na spoločnosť Huawei vládou Spojených štátov amerických je v priamom rozpore s tvrdením vlády USA, že ide len o ochranu bezpečnosti sietí. Reštrikcie zamerané priamo na spoločnosť Huawei budú mať nepriaznivý vplyv na rozšírenie, údržbu a nepretržitú prevádzku sietí, ktoré sme zaviedli vo viac ako 170 krajinách, a ktoré slúžia viac ako 3 miliardám ľudí na celom svete.  

Z dlhodobého hľadiska toto rozhodnutie poškodí dôveru a spoluprácu v rámci svetového trhu s polovodičmi, od ktorého sú závislé mnohé ďalšie priemyselné odvetvia. V konečnom dôsledku budú poškodené aj ekonomické záujmy USA.

Spor medzi USA a Čínou sa tak začína poriadne vyostrovať. Nakoľko Huawei už vyše roka nemôže obchodovať s americkými spoločnosťami, ktoré na to nemajú povolenie a Donald Trump tento zákaz predĺžil o ďalší rok, Čínske ministerstvo obchodu sa rozhodlo pre „protiútok“ rovnakými zbraňami.

V našom článku sme informovali o  čínskom zozname nespoľahlivých entít, ktorý bude obsahovať spoločnosti ale aj jednotlivcov, ak blokujú dodávateľské reťazce, alebo ak prijímajú diskriminačné opatrenia z nekomerčných dôvodov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú