Čínsky gigant predstavil vlastný operačný systém pred vyše rokom. Systém, o ktorom si mnohí mysleli, že rýchlo nahradí v smartfónoch spoločnosti Android, sa zatiaľ dostal len do iných zariadení. Po vyše roku sa z prostredia Huawei dostávajú na povrch nové správy o tom, že prvý smartfón s týmto systémom príde najskôr v budúcom roku, informuje Huawei Central.

Reštrikcie zo strany USA zamedzili spoločnosti prístup ku službám Googlu a nové Huawei smartfóny tak nemôžu od minulého roka využívať tento softvér, ktorý zahŕňa viacero aplikácií a služieb zo zámoria.

Spoločnosť preto začala pracovať na vlastnom riešení. GMS (Google Mobile Services) nahradila vlastným riešením v podobe HMS (Huawei Mobile Services), ktoré sa stalo súčasťou každého nového modelu Huawei.

Huawei nahrádza chýbajúce služby. Krízu však zažíva najmä v oblasti hardvéru

Stále sa však vo svojom jadre tieto zariadenia spoliehajú na open-source Android, ktorý je doplnený o vlastnú nadstavbu EMUI. Od predstavenia Harmony OS prešiel vyše rok a doteraz sme sa Huawei smartfónu s týmto systémom nedočkali. Spoločnosť sa ale rozhodla v uplynulých mesiacoch rozširovať a budovať práve vlastný ekosystém, ktorý zahŕňa aj HMS, a doteraz do tohto vývoja mala investovať vyše 100 miliónov dolárov.

Zobraziť celú galériu (0)
developer.huawei.com

Nahradiť zaužívané Google služby a aplikácie teda nie je rozhodne ľahkou úlohou. Napriek tomu sa Huawei smartfónom doteraz darilo aj u nás na Slovensku, kde sa medziročne zvýšil počet predaných a aktívne používaných „AG“ (AppGallery, náhrada za Obchod Play, pozn. redakcie) smartfónov. Veľkým problémom však bude pre spoločnosť onedlho samotná výroba týchto zariadení.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Ďalšie zákazy z USA ju chcú totiž odstaviť od kľúčových dodávateľov a komponentov nevyhnutných pre produkciu týchto zariadení. Nakoniec sa tak môže stať, že Huawei nebude mať k dispozícii ani dostatok procesorov, ktoré mu doteraz dodávala firma TSMC. Nádejou môže byť domáci čínsky výrobca SMIC, avšak okrem toho, že aktuálne nemá k dispozícii moderný výrobný proces, hrozia štáty novými zákazmi aj jemu.

Nenechaj si ujsť
Huawei a jeho „Trumpoty“: USA nastavili cestu, z ktorej je takmer nemožný únik

Harmony OS dobieha Android. Prvý smartfón príde už o rok

Zdá sa tak, že ani vysoké investície nemusia padnúť na úrodnú pôdu, pokiaľ bude mať Huawei problémy už s výrobou smartfónov. Samotný Harmony OS pravdepodobne nebude len záležitosťou pre tento segment zariadení a rozšíriť sa môže aj do tabletov, notebookov a počítačov spoločnosti.

V prípade smartfónov Huawei tvrdí, že jeho vlastný systém už dosahuje 70 až 80 % úrovne Androidu, čo potvrdil Richard Yu, CEO Huawei. Takéto nejasné vyjadrenie síce nehovorí nič o tom, v akých smeroch sa Harmony OS doťahuje na Android, no dáva nám predstavu o tom, ako spoločnosť s jeho vývojom pokročila.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / Huawei

Či však dokáže byť systém dostatočnou náhradou za Android, ukáže až prvý smartfón s Harmony OS. Jeho predstavenia sa podľa všetkého tento rok ešte nedočkáme, no prvý takýto model môže prísť už v budúcom roku, informuje PhoneArena.

Novú verziu systému má pritom Huawei predstaviť o pár dní počas nadchádzajúcej konferencie Huawei Developers Conference 2020, ktorá sa uskutoční 10. septembra. Okrem toho by nám mohla spoločnosť predstaviť aj prvé smart hodinky poháňané jej vlastným systémom.

Na svet by mal prísť aj nový procesor Kirin 9000, ktorý sa ocitne v novej vlajkovej lodi Huawei Mate 40. Tento model však môže byť kvôli prísnym obmedzeniam na dlhý čas posledným prémiovým kúskom, aký Huawei predstaví. Viac detailov sa ale dozvieme už počas očakávanej konferencie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom