Po tom, ako na jar minulého roka obvinili Spojené štáty spoločnosť Huawei zo špionáže, pridali ho na čiernu listinu a zakázali mu obchodovať s americkými firmami. Zdalo sa, že spor začína utíchať, keď americké Ministerstvo obchodu uvažovalo o umožnení spolupráce na 5G sieťach. Najnovšie vyhlásenie Donalda Trumpa však tieto úvahy zbúralo.

Koniec sporu a s ním spojené zákazy sú aktuálne v nedohľadne. Americký prezident predĺžil zákaz nákupu a používania telekomunikačných zariadení, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko až do mája 2021, informuje Engadget.

Donald Trump vo svojom vyhlásení uviedol, že „zahraniční protivníci“ aj naďalej predstavujú mimoriadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov. Z tohto dôvodu musí národná núdzová situácia vyhlásená 15. mája 2019 pokračovať v platnosti aj po 15. máji 2020, a preto sa rozhodol pre predĺženie platnosti o jeden rok.

Zobraziť celú galériu (0)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Čínsky technologický gigant tak bude môcť aj naďalej obchodovať len s tými americkými spoločnosťami, ktoré získajú povolenie od Ministerstva obchodu USA, medzi ktoré patrí napríklad Microsoft. Podľa Reuters sa očakáva, že ministerstvo platnosť týchto licencií po 15. máji predĺži. Obchodné oddelenie USA aj Huawei zatiaľ odmietli situáciu komentovať.

Spor najviac zasiahol smartfóny Huawei, ktoré sa musia zaobísť bez Google služieb. Google síce požiadal Ministerstvo obchodu USA o povolenie, avšak do dnešného dňa ho nedostal. Huawei teda musel na túto situáciu reagovať a vyriešil ju vlastným obchodom AppGallery či predinštalovaním množstva aplikácií a implementáciou vlastných služieb z nového ekosystému HMS (Huawei Mobile Services).

Ďalším spôsobom bolo znovuzrodenie vlajkovej lode z minulosti, ktorá na využitie Google služieb dostala povolenie ešte pred zákazom. Hoci je už na trhu nová generácia smartfónov P40, firma oživila starší model P30 Pro, vylepšili hardvér a zaradia ho do predaja aj s Google službami. Viac si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom