Spoločnosť Huawei sa stala terčom administratívy Donalda Trumpa, ktorá jej spôsobuje ťažkosti už od jari minulého roka. Pretrvávajúce problémy však giganta neodrádzajú a naďalej pracuje na nových smartfónoch a či nových technológiách.

Dokonca už začal práce na vlastnom operačnom systéme a vlastných mobilných službách HMS, ktoré majú byť náhradou za Google služby. CEO Huawei pritom však v nedávnom rozhovore priniesol pomerme kuriózne vyjadrenie, keď uviedol, že ich operačný systém môže do troch storočí prekonať aj Apple a Android, informuje Gizmochina.

Smartfóny od Huawei nemôžu využívať služby Google už nejaký čas, a tak sa spoločnosť rozhodla vydať vlastnou cestou. Hoci samotný Android a spoluprácu s Googlom nikdy neposunula na vedľajšiu koľaj, snaží sa nájsť nové riešenie, ktoré by jej pomohlo v tejto nepríjemnej situácii.

Začala preto pracovať na operačnom systéme HarmonyOS, ktorý už implementovala do prvých produktov, no stále nejde o plnohodnotnú náhradu za Android a skôr je to zatiaľ systém do IoT produktov.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Huawei stále aj v nových modeloch využíva Android, avšak miesto GMS (Google Mobile Services) prišiel s vlastnými mobilnými službami HMS (Huawei Mobile Services), na ktorých pracujú tisíce vývojárov a časom majú nahradiť spomínané konkurenčné riešenie.

Obchod Play bol nahradený vlastným obchodom spoločnosti AppGallery a k tomu bol pridaný aj Amazon App Store, z ktorého si používatelia môžu stiahnuť ďalšie obľúbené aplikácie. Náš pohľad na život so smartfónom bez Google aplikácií si prečítaš v tomto článku.

CEO Huawei prišiel s prekvapivým vyjadrením

V otázke, kedy bude Huawei schopný priniesť do smartfónov vlastný operačný systém, nepoznáme jednotnú odpoveď. CEO Huawei sa už niekoľkokrát doteraz vyjadril, že firma má naďalej záujem spolupracovať s Googlom.

V nedávnom rozhovore pre magazín Dragon ale Ren Zhengfei prezradil, že vlastný operačný systém spoločnosti môže prekonať Android od Googlu a aj Apple. Pokiaľ by si však niekto myslel, že sa tak môže stať o pár rokov, vyjadrenie zakladateľa Huawei ho vyvedie z omylu.

Flickr

Nenechaj si ujsť
Huawei má náhradu za Google Mapy. Spolupracuje s hlavným konkurentom

CEO spoločnosti totiž informoval, že ich systém HarmonyOS (v Číne HongMengOS) môže Apple a Android prekonať, avšak až o 300 rokov. Nie, tentokrát sa zrejme nejedná o chybný preklad vyjadrenia ako tomu bolo v minulosti, nakoľko rovnaký údaj uvádza aj čínsky zdroj iFeng v prepise vyjadrení výkonného riaditeľa spoločnosti.

Rei Zhengfei taktiež podotkol, že produkty od Apple a s Androidom sa vo svete predávajú najviac, pretože používatelia si na nich zvykli.

Printscreen/YouTube

Pre Huawei ako taký teda bude ťažkým orieškom prekonať s vlastným systémom silnú konkurenciu. Napriek tomu prezradil, že Spojené štáty budú stále „dobrým priateľom“ spoločnosti a že firma nechce nahradiť americké komponenty.

Momentálne však už dokáže vyrábať smartfóny aj bez súčiastok z USA. CEO Huawei nevidí problém, pokiaľ nebudú využívané americké komponenty, avšak zlá situácia môže nastať, ak zákazníci prestanú nakupovať produkty spoločnosti.

300 rokov je poriadne dlhá doba

Aj preto sa tento technologický gigant snaží prinášať vlastné služby a riešenia, ktoré by mu pomohli udržať sa na trhu. Stanoviť časové okno 300 rokov na prekonanie Apple a systému Android je však z pohľadu na momentálne postavenie Huawei prehnané.

Situácia vo svete technológií totiž bude o taký čas rozhodne vyzerať úplne inak ako je tomu dnes a koniec koncov, o 300 rokov už nemusí taký Huawei, Apple, či Android vôbec existovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom