V posledných mesiacoch zažil Huawei ťažké časy a pravdepodobne ho ešte ťažšie chvíle len čakajú. Kvôli reštrikciám administratívy Donalda Trumpa prišiel o významných dodávateľov hardvéru a softvéru, no teraz musí urýchlene situáciu aspoň nejako zažehnať, aby sa udržal na trhu, informuje XDA-Developers. Huawei čoskoro ostane bez služieb Google a jeho Obchodu Play, a tak bude potrebovať rozšíriť ponuku aplikácií vo vlastnom obchode AppGallery.

Doteraz Huawei stratil mnoho partnerov a dodávateľov zo západu, vďaka ktorým mohol využívať vo svojich smartfónoch všetky známe a obľúbené technológie, či softvér. Momentálne však musí hľadať vlastné riešenia, pretože kvôli čiernej listine USA, na ktorej je zapísaný, s ním nemôžu americké firmy bez povolenia obchodovať. Aj z tak komplikovanej situácie sa ale môže nájsť východisko, na ktorom už Huawei intenzívne pracuje.

Huawei sa pripravuje na fungovanie bez Obchodu Play

Len nedávno sa hovorilo aj o vlastnom operačnom systéme spoločnosti, ktorý môže prísť podľa dostupných informácií na trh už v budúcom roku. ARK OS, ako sa má nový systém volať, však bude zrejme odlišný od doterajšieho Androidu v Huawei smartfónoch. Objavili sa aj prvé uniknuté snímky obrazovky, ktoré čiastočne ukazujú ako môžu niektoré časti systému vyzerať. Navyše nebude mať podporu Služieb Google a príde tak o mnoho dôležitých softvérových riešení. K spokojnosti zákazníkov chce spoločnosť tiež rozšíriť svoju ponuku aplikácii v AppGallery.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímky obrazovky z pripravovaného ARK OS od Huawei. Zdroj: Right Brothers

Nenechaj si ujsť
Operačný systém od Huawei bez Googlu: Nakoniec úplne iné meno a veľmi blízke predstavenie

Tento virtuálny obchod je predinštalovaný na každom Huawei smartfóne a podľa informácií XDA-Developers ho mesačne využíva až 270 miliónov aktívnych používateľov. Celkovo je predinštalovaný na 350 miliónoch smartfónoch. Aby však spoločnosť pokryla potreby používateľov a priniesla im viac obľúbených aplikácií do svojho obchodu AppGallery, rozosiela vývojárskym tímom emaily, v ktorých ich pozýva, aby sa pridali k jeho vývojárskej komunite, ktorá má mať údajne viac ako 560 000 členov.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímky obrazovky z pripravovaného ARK OS od Huawei. Zdroj: Right Brothers

Stratégia Huawei pritom dáva v týchto krušných časoch zmysel a kvôli mnohým zákazom sa tak musí spoločnosť chytiť každej príležitosti, aby zostala na trhu so smartfónmi. Všetci používatelia totiž chcú svoje aplikácie aj po tom, keby Huawei nasadil do týchto zariadení svoj ARK OS a zanevrel na Obchod Play. Dokonca sa hovorilo aj o vytvorení osobitného obchodu s aplikáciami za hranicami Číny a jeho rozšírenie mala spoločnosť prebrať aj s európskymi operátormi, informuje Gizmochina.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom