Huawei po nedávnych sankciách v USA už dlhšie vyvíja svoj vlastný operačný systém, ktorý chce využiť v prípade, že by stratil licenciu na Android. Na svetový trh má nakoniec prísť pod názvom Oak OS. O téme píše Android Authority.

Vývoj udalostí po sankciách na Huawei v USA pokračuje ďalej. Huawei už dlhší čas vyvíja svoj vlastný operačný systém, ktorý chce zaimplementovať do budúcich smartfónov v prípade, že by stratil práva na Android.

Čínsky denník Global Times na Twitter napísal, že nový operačný systém by sa mal v Číne volať HongMeng OS, ale podľa jeho zdrojov by na svetový trh mal prísť v auguste alebo septembri pod názvom Oak OS. Huawei ho vraj už intenzívne testuje.

Dôvodom pre tieto kroky spoločnosti sú nedávne sankcie na Huawei v USA, ktoré taktiež spôsobili, že Huawei bola odobratá stála licencia na Android. Google neskôr udelil Huawei dočasnú licenciu na pokračovanie, ktorá však vyprší na konci augusta, píše Android Authority. Potom bude musieť Huawei pristupovať k systému Android prostredníctvom projektu Android Open Source, čo znamená, že stratí prístup k oficiálnym bezpečnostným aktualizáciám a Google Play Store.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Bezpečnosté riziko

Podľa Financial Times však Google varoval vládu USA pred možnými bezpečnostnými rizikami tohto problému a obáva sa, že Huawei bude do svojich zariadení dávať OS založený na Android Open Source Project, ktorý by bol menej bezpečný ako bežný Android s Google licenciou. Systém by tak mohol mať viac bezpečnostných chýb a smartóny s ním by mali väčšie riziko možného hacknutia.


Huawei bez Google: Takto by mohol fungovať nový systém ARK OS, ktorý nahradí Android

Napriek tomu má ale Oak OS potenciál nahradiť licencovaný Android aj na smartfónoch iných spoločností ako Huawei. S rastúcou hrozbou zo sankcií v USA mnohé čínske spoločnosti hľadajú alternatívy k americkej technológii. K Huawei a jeho Oak OS by sa teda mohli pripojiť aj iné čínske spoločnosti, aby neboli príliš závislé na Google a iných amerických gigantoch, píše Gizmochina.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom