Vo štvrtok 19. septembra sme sa stali svedkami predstavenia očakávaného smartfónu z dielne čínskej spoločnosti Huawei. Nad sériou Mate 30 svietil ešte pred samotným predstavením obrovský otáznik ohľadne toho, či bude podporovať Google služby, ktoré sú hlavne pre európskeho zákazníka veľmi dôležité. 

Huawei je známy tým, že sa snaží každým novým modelom šokovať. Musím povedať, že sa mu to zatiaľ darí, čoho dôkazom je aj najnovší prírastok Mate 30 a 30 Pro. Výrobcovia už dávno zistili, že pre používateľa je dôležitý hlavne dizajn, kvalita fotoaparátu a výdrž batérie. Tieto tri faktory preto zohrávajú veľmi dôležitú úlohu v tomto pomyselnom boji o zákazníka.

Vylepšenia, ktoré zaujali

Huawei sa rozhodol, že vypočuje hlasy zákazníkov a prinesie vylepšenia, ktoré posadia konkurentov na zadok. Mate 30 a Mate 30 Pro prišli s ešte viac zaoblenými okrajmi či s kruhovým dizajnom usporiadania úžasných fotoaparátov s názvom HOLO RING.

Huawei sa snaží zaujať aj tým, že priniesol niečo, čo tu už dlhšie nebolo. Reč je o dvoch farebných prevedeniach vyrobených z eko-kože, ktoré si určite nájdu priaznivcov luxusu a elegancie. Najzaujímavejším prvkom každého smartfónu je s určitosťou jeho fotografická výbava. Rovnako ako Samsung v prípade nového modelu Note10, alebo Apple v prípade iPhonu 11, aj Huawei sa zameral na fotografovanie, pričom vytiahol zbrane ťažkého kalibru.

Huawei Mate 30 Pro disponuje rovno 4 fotoaparátmi. Hlavný objektív, širokouhlý, pomocný a teleobjektív by mali zabezpečovať kvalitné vyhotovenie snímok za pomoci optickej a elektronickej stabilizácie. Vylepšenie dostalo aj video, ktoré dokáže nahrávať revolučné superspomalené video so snímkovou frekvenciou 7 860 fps.

Huawei sa venoval aj otázke výdrže a preto sa rozhodol opätovne navýšiť kapacitu batérií na 4 200 mAh v prípade modelu Mate 30 respektíve 4 500 mAh v prípade vyššieho Mate 30 Pro. Nechýba taktiež podpora 40 W rýchlonabíjania alebo 27 W bezdrôtového nabíjania.

Smartfón bez služieb Google?

Za najväčší mínus môžeme pokojne označiť absenciu služieb od Googlu. Určite už každý počul o kauze medzi USA a spoločnosťou Huawei. Americké ministerstvo sa rozhodlo, že ešte nepovolí predaj technológií čínskemu gigantovi, a tak sme sa stali svedkami, že tí, ktorí si nový model kúpia, sa budú musieť zaobísť bez aplikácií ako Gmail, YouTube, Google Mapy, Google Disk či Google Kalendár.

To, či si za vzniknutú situáciu môže Huawei sám, alebo ide len o nekalé praktiky zo strany USA, nechám na každom z vás. Isté však je, že dôsledky týchto konaní bude znášať nevinný zákazník. Jednoducho povedané, smartfón bez služieb, ktoré používajú tisíce ľudí nebude zaujímavý, aj keby mal byť prešpikovaný tými najlepšími špecifikáciami.

Túto neľahkú situáciu sa Huawei snaží vyriešiť tým, že smartfóny budú obsahovať aplikácie z vlastného ekosystému Huawei Mobile Services (HMS), ktoré by mali nahradiť služby od Google. Okrem toho existujú ďalšie riešenia, ako sa dopracovať k službám od Googlu, no tie sme opísali v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (1)
@InsideSmartWrld/Twitter

Na základe dostupných informácií je možné položiť si viacero otázok. Budú toto riešenie používatelia akceptovať? Dokáže Huawei presvedčiť svojich zákazníkov, aby prešli na alternatívne aplikácie? Odpoveď znie, že s najväčšou pravdepodobnosťou nie, čo je obrovská škoda. Určite sa nájdu zákazníci, ktorí si nový Mate 30 kúpia a budú s ním určite spokojní. Nachádzame sa však v dobe, kedy ľudia nie sú ochotní prechádzať na iné platformy, pokiaľ im tie súčasné vyhovujú.

Výsmech voči Apple alebo „odkaz“ americkej vláde

Určité napätie medzi Huawei a USA bolo možné badať aj na samotnom predstavení. CEO spoločnosti Richard Yu si viackrát „rýpol“ do najväčších konkurentov, ktorými sú Samsung a Apple.

Okrem bežného porovnávania špecifikácií sa jeden z najvyšších predstaviteľov spoločnosti Huawei nebránil robeniu si žartov z najnovšieho modelu iPhone 11. Možno šlo o nevinné konkurenčné „podpichovačky“ a možno chcel len poukázať na to, že sa žiadnych obmedzení nezľaknú a aj napriek nim dokážu predstaviť špičkový smartfón.

Zobraziť celú galériu (1)
CEO Richard Yu sa nevyhol viacerým posmeškom na adresu Apple, ktorými bavil divákov, SITA

Richardovi Yu sa jednoznačne podarilo pobaviť divákov v sále a pri televíznych obrazovkách či monitoroch. Rovnako sa mu podarilo poukázať aj na nedostatky, ktorými disponuje novinka z Kalifornie. Jedno je však isté. Pokiaľ sa čo i len trochu vyznáš do technológií, musí ti byť jasné, že porovnávať Huawei a iPhone jednoducho možné nie je. Obe spoločnosti sú silné v niečom inom.

Huawei sa snaží prichádzať s revolučnými novinkami a prevažnú energiu vkladá do výbavy fotoaparátov. Apple si naopak dáva záležať predovšetkým na bezchybne pracujúcom operačnom systéme iOS, práve pre ktorý ho miluje toľko používateľov na celom svete. Huawei a Apple sú dve samostatné spoločnosti s rôznymi víziami, cieľmi a s odlišnou skupinou zákazníkov. Tak to je a nech to tak aj zostane.

Huawei vytvoril vynikajúce zariadenie, ktoré so sebou prináša viacero zaujímavých prvkov. Som presvedčený o tom, že pokiaľ by nebolo tejto kauzy, čísla predajnosti nového modelu by boli určite skvelé. Obávam sa však, že najnovšie skutočnosti budú ťažkou ranou, ktorá sa prejaví aj na predajoch predovšetkým v Európe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom