V čase, kedy sa elektromobily dostávajú do povedomia ľudí, sa rieši najmä ich cena a úspora financií oproti spaľovacím automobilom. Avšak ani tému bezpečnosti a riziko vzplanutia počas nabíjania nemožno odsúvať na druhú koľaj. Požiare elektrických vozidiel síce nie sú bežné, no video z Číny zobrazuje požiar elektromobilu, ktorý začal horieť počas nabíjania, informuje Insideevs.

Video zobrazujúce vzplanutie elektromobilu bolo zaznamenané na nabíjacej stanici v meste Dongguan v Číne, kde počas nabíjania pravdepodobne z rýchlonabíjačky vzbĺkol čínsky elektromobil. Nie je však jasné, či bola dôsledkom požiaru nabíjačka, alebo elektromobil.

Ako je možné vidieť na videu, požiaru predchádzal zvláštny zvuk, po ktorom nasledoval hustý čierny dym. Následne auto, respektíve batéria v elektromobile vybuchla a auto zahltili plamene.

Podľa Insideevs však oheň zachvátil 5 ďalších elektromobilov, pričom až 4 z nich závažne poškodil. Na mieste zasahovalo viac ako 40 hasičov a 8 hasičských vozidiel, ktorým sa vďaka rýchlej akcii podarilo oheň uhasiť v pomerne krátkom čase.

Aj keď príčina požiaru zatiaľ nie je známa, je dosť možné, že mala niečo spoločné s nabíjačkou. Z dôvodu požiaru totižto miestna vláda zavrela 48 nabíjacích staníc (až 700 nabíjacích miest), aby zaistila čo najvyššiu bezpečnosť.

Požiar elektromobilu Porsche Taycan

Prípad horiaceho elektromobilu sa objavil aj v USA. Na Floride sa ešte vo februári vznietil elektromobil Porsche Taycan. Bol to však prvý a zatiaľ posledný známy prípad vzplanutia Taycanu. Pri požiari nebol nikto zranený, hoci sa zjavne poškodilo auto aj garáž, informuje The Verge.

Prečítaj si tiež
Elektromobily lacnejšie ako autá so spaľovacím motorom? Veľké porovnanie odhaľuje prekvapivý výsledok

Aj keď sa zatiaľ nestáva, že by elektrické vozidlá horeli tak často ako tie spaľovacie, podobným prípadom sa venuje veľká pozornosť, keďže elektromobily sa stávajú čoraz bežnejšími.

Prečo horia elektromobily?

Tak ako môže požiar zachvátiť elektromobil, môže zachvátiť aj automobil so spaľovacím motorom. Jediný rozdiel spočíva v tom, že elektromobily sú vybavené li-ion batériami, ktoré sú náchylné na tepelné úniky, informuje Car sales.

Vo väčšom množstve však požiare elektromobilov spôsobujú prípady, kedy sú poškodené káble spôsobujúce skrat. Skrat môže byť taktiež spôsobený aj oxidáciou batérie a rovnako nebezpečné sú aj nehody elektromobilov, ak sa pri nich poškodí batéria.

Najväčší problém zhorených elektromobilov je však ich likvidácia. Napríklad po nehode v Rakúsku, pri ktorej zhorela Tesla, majiteľ nevedel, čo s vozidlom spraviť a nechcelo ho prijať žiadne šrotovisko. Viac o problémoch s likvidáciou batérií a elektromobilov si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú