Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O elektromobiloch sa už toho popísalo viac než dosť. Podľa odborníkov budúcnosť dopravy, podľa odporcov predražené a nepraktické autá. V súčasnosti sa vďaka masovej propagácii a podpore zo strany štátu tešia elektromobily veľkej obľube. V každom prípade je ešte stále veľa otázok, ktoré sú v prípade elektromobilov nezodpovedané a trápia množstvo ľudí.

Automobilky investujú obrovské množstvo finančných prostriedkov do vývoja a výroby elektromobilov. Niektoré štáty dokonca zakázali predaj vozidiel so spaľovacím motorom do určitého roka, nakoľko sa začínajú uberať ekologickým smerom. Predaje elektromobilov z roka na rok narastajú takmer v každom štáte o čo sa pričinili aj rôzne zvýhodnenia či dotácie.

Sú naozaj ekologické?

Výnimkou nie je ani Slovensko. Len pred pár dňami bol spustený nový dotačný program, v ktorom sa dotácie na elektromobily a plug-in hybridy minuli rýchlosťou svetla. Aj to svedčí o tom, že o vozidlá s alternatívnym pohonom je zo strany verejnosti veľmi veľký záujem. Väčšinu ľudí však trápi, či je elektrické auto naozaj také ekologické ako sa o ňom hovorí a čo sa s ním bude diať, keď už nebude využiteľné, napríklad z dôvodu dopravnej nehody.

Zobraziť celú galériu (2)
TASR / Milan Kapusta

Na ekologickosť elektrických vozidiel sú vždy dva pohľady. Jeden hovorí o tom, že elektrické vozidlá produkujú nulové emisie, takže sú pre životné prostredie lepšou formou dopravy, no na druhej strane sú tu batérie a ich následná likvidácia, ktorá má na životnom prostredí nezmazateľnú stopu. K dispozícií sú aj rôzne štúdie, pri ktorých je výsledok nejasný, nakoľko si navzájom protirečia.

Faktom však je, že samotná výroba batérií a ich následná likvidácia je v súčasnosti problém na ktorý rozhodne treba poukázať. Už v našom predchádzajúcom článku sme informovali o tom, že recyklácia batérií bude postupne možná, no záležať bude najmä od toho, či to pre firmy bude ekonomicky výhodné. Čo však urobiť s celým vozidlom, pokiaľ bude totálne rozbité alebo úplne zhorí?

Problém, ktorý je potrebné riešiť

V zahraničí sa odohralo už množstvo prípadov, kedy bolo hasenie elektromobilu celkom problematické. Problémy sa však týkali aj likvidácie takéhoto vozidla. V Rakúsku pri jednej z dopravných nehôd zhorela Tesla. Majiteľ tohto vozidla jednoducho nevedel, čo s vozidlom spraviť, nakoľko ho nechcelo prijať žiadne šrotovisko.

Nakoniec museli celú situáciu vyriešiť špecialisti z Tesly, ktorí majiteľovi s recykláciou pomohli, no najskôr museli čakať na súhlas rakúskych orgánov. Podobných incidentov sa vo svete odohralo už viackrát. Od samovznietenia až po horenie pri dopravných nehodách.

Zobraziť celú galériu (2)
Ilustračný/tirol.orf.at

V súčasných elektromobiloch sú štandardom lítium-iónové batérie. Tie poháňajú nielen elektromobily, ale napríklad aj smartfóny. V tomto prípade je to však ako porovnávať zápalku s ohňom.

Problém s týmito batériami je, že ak sú akokoľvek poškodené, môžu sa vznietiť a je takmer nemožné ich uhasiť. Okrem toho lítium používané v týchto batériách aktívne reaguje s vodou a ak sa s ňou spojí, môže sa vytvárať horľavý vodík, čo by veci ešte viac zhoršilo.

Nikto nevie ako na to

Aké riešenie má k dispozícii majiteľ elektromobilu na Slovensku, ak by sa náhodou ocitol v podobnej situácií. Problémom sú totiž batérie a ich bezpečné odpojenie a následná likvidácia. Netýka sa to preto výhradne zhorených vozidiel, ale aj tých, ktoré sú havarované tak, že sa už neoplatí investovať do ich opravy. Z Ministerstva hospodárstva sa redakcia FonTech.sk dozvedela, že v prípade kúpy elektrického vozidla prostredníctvom dotácie, musí mať takéto vozidlo havarijné poistenie.

Zobraziť celú galériu (2)
Úlohou automobiliek je vozidlá vyrábať. O likvidáciu sa nestarajú, Ilustračný/SITA

To je samozrejme jasné, no na koho sa môže potom majiteľ vraku obrátiť s likvidáciou, zatiaľ nie je vôbec isté. Kontaktovali sme aj Ministerstvo dopravy, Ministerstvo životného prostredia, tri najväčšie poisťovne či niektoré automobilky a vec sa má tak, že na danú otázku nedokáže momentálne nikto s určitosťou odpovedať. Jedna z automobiliek sa vyjadrila, že ich úlohou je vozidlá vyrábať a následnej likvidácii sa už nevenujú, takže sa k tejto otázke taktiež nevedia vyjadriť.

S otázkou sa prosím obráťte na Ministerstvo životného prostredia,“ uviedla pre FonTech.sk hovorkyňa Ministerstva dopravy, Karolína Ducká.

„Čo sa týka samotnej likvidácie vozidiel, v tomto je potrebné sa obrátiť na Ministerstvo životného prostredia SR, v ktorého kompetencii je vydávanie autorizácií na spracovanie odpadov, vrátane starých áut,“ dodala špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz, Ing. Helena Kanderková.  

Hlavný problém: Batéria

Fakt je ten, že ak nepríde k požiaru, stačí „len“ bezpečne odpojiť batériu a následne vozidlo aj s batériou zlikvidovať. Pokiaľ elektrické vozidlo zhorí, situácia bude podstatne komplikovanejšia. Pri horení sa zdeformuje celá autobatéria, pričom kvapaliny z nej môžu kontaminovať zvyšky vozidla, ale aj okolie dopravnej nehody.

Hasičský záchranný zbor (HaZZ) sa pre FonTech.sk vyjadril, že aktuálne pracujú na metodike hasenia elektrických vozidiel, nakoľko vedia, že aj v zahraničí je s tým veľký problém. Čo sa týka samotnej likvidácie, tak tú si musí vyriešiť majiteľ zhoreného vraku. Akým spôsobom sme sa však nedozvedeli. V tomto ohľade sa na trhu s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza poriadna diera. Bude však len otázkou času, kedy začnú vznikať spoločnosti, ktoré sa budú zhorenými, či inak poškodenými elektromobilmi zaoberať. Likvidácia nie len samotného vozidla, ale aj batérií bude nákladné a aj časovo náročné.

„Nikto nevie povedať akým spôsobom máme elektromobily likvidovať. Hlavný problém je v batériách, ktoré sú nebezpečné a na ich odpojenie je potrebný presný postup, ktorý sa môže líšiť v závislosti od typu respektíve značky vozidla. Nemôžeme dovoliť našim pracovníkom odpájať batérie bez toho, aby sme si boli istý, že to bude bezpečné.

A práve z bezpečnostných dôvodov nateraz nebudeme prijímať žiadny poškodený elektromobil. Aj my sme sa však stretli s tým, že tento problém nevie zatiaľ riešiť nikto, čo je naozaj obrovský problém,“ uviedol pre FonTech.sk riaditeľ jedného z nemenovaných autovrakovísk (pozn. redakcia meno pozná).

Riešením kontajnery a špeciálne aplikácie

V zahraničí už existujú spôsoby, ako sa s takouto situáciou vysporiadať. Švajčiarska spoločnosť Blubox Trading používa holandský nákladný kontajner „FireBox“ so vstavaným hasiacim systémom, ktorý dokáže pojať celé vozidlo alebo väčšie množstvo batérií.

Zobraziť celú galériu (2)
Špeciálny kontajner spoločnosti Blubox Trading, Printscreen/Blubox

„Batérie vozidiel poškodených pri nehode sa môžu náhle vznietiť a preto sa musia prepravovať ako nebezpečný tovar v špeciálnych kontajneroch,“ vysvetlil pre portál Empa, Daniel Christen, generálny riaditeľ Swiss Auto Recycling Foundation.

V neposlednom rade musia byť pracovníci týchto spoločností špeciálne vyškolení, nakoľko ide o špecifickú a nebezpečnú formu likvidácie respektíve recyklácie. V niektorých krajinách využívajú hasiči systém, ktorý im ukáže akým spôsobom sa z vozidla demontuje batéria. Hasič zadá do tabletu číslo poznávacej značky a ten identifikuje model elektrického vozidla.

Na tablete sa potom ukáže ako sa má batéria z vozidla odpojiť. Takéto riešenie by mohlo pomôcť aj pri celkovej bezpečnej demontáži elektrického vozidla. Toto sa však týka predovšetkým situácií, kedy vozidlo pri dopravnej nehode nezhorí.

S elektromobilmi ešte nemáme také skúsenosti ako s vozidlami využívajúcimi bežné spaľovacie motory. Jedno je však isté. Stále existuje veľmi veľa otvorených otázok, ktoré bude nutné zodpovedať ešte predtým, ako sa stane situácia s ktorou nikto nebude vedieť pohnúť. Jednou z nich je už aj spomínaný požiar alebo úplne zničenie elektromobilu. Hasiči budú vedieť elektromobil uhasiť, no čo bude s následnou likvidáciou elektromobilu nikto povedať nevie.

Našu otázku v súvislosti s likvidáciou elektromobilov sme zaslali aj ďalším rôznym inštitúciám a asociáciám, vrátane Ministerstva životného prostredia. Na Ministerstve aktuálne našu otázku preverujú a z iných inštitúcií sme zatiaľ odpovede neobdržali. Článok však budeme postupne aktualizovať o získané odpovede.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú