Inteligenčný kvocient môže byť meraný rôznymi spôsobmi. Najnovší výskum vedcov z Univerzity v Yorku prezrádza, že hranie vybraných druhov počítačových hier môže odhaliť výšku IQ hráča. Treba však podotknúť, že hranie hier nerobí ľudí múdrejšími, ale len odhaľuje ich schopnosti vysporiadať sa s určitými situáciami. 

Štúdia vedcov z Univerzity v Yorku skúmala, ako môže hranie vybraných druhov počítačových hier prezradiť inteligenčný kvocient hráčov. Výsledky boli porovnávané s testami, ktoré vybraná skupina zúčastnených vyplnila na papieri. Výskumu sa celkovo zúčastnilo 56 ľudí, pričom až 51 z nich boli muži s priemerným vekom 20,5 roka, ktorí si zahrali tituly ako Battlefield 3, Destiny, League of Legends či Dota 2.

IQ hráča závisí aj od jeho výkonnosti pri hraní

Cieľom výskumu bolo určiť výšku IQ hráčov hraním týchto hier. Výsledky odhalili, že ich výkonnosť pri hraní strategických hier sa menila spolu s inteligenčným kvocientom, ktorý sa zas menil vekom hráčov. Pri týchto hrách sa ľudský mozog sústredí skôr na rýchle reakcie a presnosť. Strategický žáner, kam spadá aj League of Legends, zasa obsahuje aj sociálnu komunikáciu. Hráč je pre čo najlepší výsledok nútený robiť strategické rozhodnutia, ktoré ovplyvnia celkový výsledok v hre.

Hry ako League of Legends a Dota 2 sú komplexné, dávajú dôraz na intelekt či sociálnu komunikáciu. Náš výskum naznačoval, že výkonnosť hráčov v týchto hrách môže odhaliť mieru inteligencie.“ Alex Wade, profesor Univerzity v Yorku.

Nenechaj si ujsť
Je toto budúcnosť hrania? Vďaka cloud gamingu si zahráš najnovšie hry na akomkoľvek počítači

Výskum síce odhalil spojenie medzi výkonnosťou hráčov v hrách a ich inteligenciou, avšak presná príčina tohto vzťahu stále nie je objasnená. Okrem strategických či akčných hier je skvelým prostriedkom na testovanie kognitívnych schopností aj tzv. „MOBA“ žáner. Práve týmto spôsobom môžu vedci vo veľkom rozsahu spracovávať a skúmať dáta o hráčoch. Tým by mohli odhaliť, ako sa môže inteligencia a pamäť človeka meniť vplyvom rôznych chorôb v určitom veku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom