Každým rokom sú vydávané hry, ktoré posúvajú hardvérové nároky o čosi ďalej. Ľahko sa tak môže stať, že ak si dnes kúpiš herný počítač, na ďalší rok už nemusí stačiť. Takzvaný cloud gaming však zaručí hranie najnovších hier kedykoľvek.

Aj teba už unavuje sa stále len pozerať na iných, ako hrajú najnovšie hry, pritom si rád, že ti ide spustiť 480p video na YouTube bez sekania? Možno je tu riešenie. Nie každý si môže totiž dovoliť minúť niekoľko stoviek eur na nadupanú zostavu. A pre tých, ktorí si len občas niečo zahrajú, je to zbytočné. Pre obe skupiny je tu však možnosť, ako si za pár eur môžeš zahrať najnovšie tituly.

V čom je háčik?

Vyššie spomenuté skutočnosti si uvedomujú aj niektoré spoločnosti, ktoré už teraz ponúkajú tzv. cloud gaming. V podstate ide o to, že niekde sa nachádza výkonná zostava, na ktorej môžeš hrať prostredníctvom internetu. Tá následne do tvojho zariadenia vysiela reálny stream hry. Jediné, čo ťa obmedzuje, je rýchlosť internetu a jeho odozva. Čím máš rýchlejší internet, tým vyššie detaily dosiahneš (vzrastá tým aj poplatok). Na oplátku ti však server zaručí minimálne 60 fps, čo na pohodlné hranie úplne postačuje.

cloud gaming
Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / Speedtest

V súčasnosti je už v prevádzke niekoľko takýchto webov, pričom sa líšia hlavne spôsobom platby. Niektoré fungujú na princípe mesačného platenia (od 10 €/m), iné si zas môžeš prenajať hodinovo (od 40 centov/h). Jednou z nevýhod môže byť ale aj to, že hru musíš aj reálne vlastniť (napr. na Steame). V opačnom prípade ti danú hru nespustí. Ako bolo spomenuté na začiatku, táto služba je skvelým riešením pre občasných hráčov alebo tých, ktorí si nemôžu dovoliť drahé herné mašiny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom