Spoločnosť HP dala na známosť, že stovky jej notebookov sú ohrozené závažnou chybou. Prever si, či sa náhodou netýka aj tvojho notebooku a ako ju môžeš opraviť.

Bezpečnostný výskumník objavil bug v softvéri Synaptics, ktorý ovláda klávesnicu a touchpad a nachádza sa na 460 modeloch notebookov HP. Ide napríklad o rady Pavilion, EliteBook aj ProBook.

Môže byť zneužitý ako keylogger

Riziko tohto bugu tkvie v tom, že hackeri ho môžu zneužiť ako keylogger, teda softvér na zaznamenávanie písaného textu a odcudziť tým napríklad heslá a iné citlivé údaje. Dobrou správou však je, že keylogger je v Synaptics predvolene vypnutý a hacker by pre jeho zapnutie potreboval povolenie od správcu, čiže pri notebooku by aj musel fyzicky sedieť.

Nenechaj si ujsť
Útočníci sa zamerali na podvod s obrazovkou smrti a chcú vylákať od ľudí peniaze

Zisti, či sa netýka aj teba

Tak či onak, stále sa jedná o nebezpečný bug a odporúčame ho čo najskôr odstrániť. HP na svojej stránke zverejnilo zoznam všetkých ovplyvnených zariadení aj s spolu s opravným softvérom. Pokiaľ ti teda nie je bezpečnosť ľahostajná, zoznam by si si mal čo najskôr prezrieť a skontrolovať v ňom prítomnosť tvojho modelu HP notebooku.

bug
Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Synaptics

Opravný ovládač

Ďalej je dokonca možné, že bug sa netýka iba notebookov značky HP. Na stránke podpory výrobcu sa totiž uvádza, že bug sa môže týkať všetkých OEM partnerov spoločnosti Synaptics. Ostatní výrobcovia notebookov ale našťastie žiadne výstrahy nehlásia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom