Pre operačný systém Windows sa objavila ďalšia hrozba, ktorá má jedinú úlohu – vylákať od ľudí čo najviac peňazí. Našťastie existuje možnosť, ako sa voči nej ochrániť a vyhnúť sa tak platbe.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

V tomto prípade využívajú útočníci falošnú správu o tzv. ‚‚modrej smrti’’ (BSOD) a falošnú aplikáciu na riešenie problémov (Troubleshooter), ktorá sa pokúša predať bezpečnostný produkt spoločnosti Microsoft nazvaný ako Windows Defender Essentials. Troubleshooter sa má distribuovať prostredníctvom inštalačného softvéru.

Dá sa oklamať

Po zobrazení BSOD sa otvorí okno s falošnou správou, že systém Windows narazil na neočakávanú chybu a chýbajúce súbory registrov .dll, ktoré majú za následok zlyhanie systému. Používateľ je naďalej vyzývaný, aby klikol na tlačidlo Ďalej, čo ho presunie na ďalšiu obrazovku, ktorá obsahuje zoznam falošných problémov. Následne má už len možnosť zakúpiť daný softvér alebo okno zavrieť, pričom sa celá táto akcia bude dookola opakovať, kým na to neklikne používateľ na tlačidlo.

‚‚Môžeme potvrdiť, že je to podvod a odporúčame, aby používatelia sledovali rady ako sa chrániť pred podobnými podvodmi technickej podpory na našich blogoch z 3. apríla a 20. novembra,’’ uviedol zástupca spoločnosti Microsoft.

Výberom tejto možnosti ťa presmeruje na stránku, ktorá vyzýva k zaplateniu 25 dolárov na PayPal účet neznámeho útočníka. Po zaplatení peňazí sa všetko zavrie a počítač funguje ďalej bez problémov. Našťastie existuje trik, ktorým tento trik vieš oklamať. Pri zobrazení výzvy na zaplatenie stačí stlačiť kombináciu Ctrl + O, čím sa otvorí dialógové okno. V ňom stačí zadať http://hitechnovation.com/thankyou.txt. Týmto si program bude myslieť, že je suma zaplatená a vypne sa. Následne sa odporúča spustiť skenovanie počítača na zistenie malvérov, aby sa podobná situácia už neopakovala.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak