Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Populárne automobilky Hyundai a Kia sťahujú z amerických ciest takmer 500 000 svojich automobilov. Dôvodom je zvýšené riziko požiaru, ku ktorému dochádza náhodne a predstavuje vážnu hrozbu, informuje NHTSA. Plamene tieto autá dokonca vraj môžu zachvátiť, aj keď vozidlo nie je naštartované.

Problém s elektronikou

Ako vysvetľuje Business Insider, problém sa v tomto prípade netýka elektromobilov s batériami, ale modelov Kia Sportage (2014-2016), Kia K900 (2016-2018) a pre Hyundai zase Santa Fe (2016-2018), Santa Fe Sport (2017-2018), Santa Fe XL (2019) a nakoniec aj SUV Hyundai Tucson (2014-2015). Konkrétne sa jedná o 357 830 vozidiel pre Hyundai a 126 747 vozidiel pre Kiu.

Problém je v brzdovom systéme, v ktorom dochádza k náhlemu skratu. Vodič je na požiar upozornený vopred, podľa automobiliek by sa mala rozsvietiť kontrolka ABS a je možné cítiť pach „niečoho horiaceho alebo taviaceho sa“.

Twitter

Na prevenciu pred problémami je pritom nutné vymeniť jedinú poistku, o čo sa zdarma postará autorizovaný servis. Ako píše USAToday, Hyundai navyše skontroluje aj riadiace jednotky a v prípade potreby ich vymení, pričom začne rozosielať oznámenia zákazníkom 5. apríla, Kia zase 31. marca.

Neparkovať v podzemí a v blízkosti horľavín

Keďže sa jedná o pomerne vysoké riziko ohrozenia života či majetku, automobilky majiteľov týchto modelov žiadajú, aby neparkovali v podzemných parkoviskách či v blízkosti horľavých predmetov a objektov.

Doteraz je evidovaných 11 požiarov spojených s týmto nedostatkom, pričom nedošlo k žiadnym zranenia. Incident však slúži ako dobrá pripomienka toho, že horia nielen elektromobily a nie len ich zachvacujú náhodné požiare pri technických problémoch.

Požiar elektrického Hyundai Kona Electric v Nórsku. Zdroj: Avisla Oslo

Práve naopak, ako dokazujú doteraz nazhromaždené dáta, autá so spaľovacími motormi horia niekoľkonásobne častejšie a elektromobily sú na tento problém v skutočnosti oveľa menej náchylné.

Pravdou však zostáva, že uhasiť požiar ťažkej batérie plnej rôznych chemikálií a elektrickej energie je oveľa ťažšie, než uhasiť klasické auto. V oboch prípadoch však z vozidla väčšinou nič použiteľné neostane.

Nutná je obozretnosť

Obe automobilky odporúčajú najmä obozretnosť, keďže požiar je možné spozorovať už v skorom štádiu a vozidlo bezpečne odparkovať aj opustiť. Hoci sa požiare automobilov vďaka množstvu paliva, olejov a plastov šíria pomerne rýchlo, v tomto prípade stále nie tak rapídne, ako pri požiaroch elektrických akumulátorov.

Youtube/ Meternieuws/Screenshot

Azda najhoršiu kauzu spojenou s plameňmi má za sebou predsa len elektromobil – Chevrolet Bolt, bol dokonca kvôli častým požiarom vyradený z predaja. Nešťastiu sa nevyhol ani Volkswagen, ktorému jeden ID.3 zhorel do tla a matka s dieťaťom len tesne unikli plameňom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú