Americká automobilka General Motors (GM) rozšírila zvolávanie svojho elektrického modelu Chevrolet Bolt na kontrolu pre riziko požiaru batérií. Automobilka tak na opravách stratí ďalšiu 1 miliardu USD (856,82 milióna eur).

Spoločnosť GM najnovšie zvoláva do servisov vozidlá Bolt vyrobené od roku 2019 po oznámení z 23. júla, ktoré sa vzťahovalo na autá vyrobené v rokoch 2017-2019.

Zvolávanie sa bude týkať dvoch výrobných chýb, ktoré sa môžu vyskytnúť v batériách a za „výnimočných okolností“ môžu spôsobiť požiar, uviedol koncern v tlačovej správe.

Najnovšie opatrenia zvýšia náklady GM, ktoré už pri  predchádzajúcej zvolávačke modelov Bolt dosiahli 812 miliónov USD. Koncern GM uviedol, že bude požadovať náhradu škody od dodávateľa batérií LG.

Chevrolet

Automobilka podľa svojho vyhlásenia zistila výrobné chyby v určitých článkoch batérie vyrobených v továrňach LG mimo kórejského závodu Ochang. „GM a LG pracujú na odstránení príčin týchto chýb.“ dodala.

Najnovšie zvolávanie sa týka približne 73 000 automobilov predaných v USA a Kanade. To je o niečo viac ako 69 000 áut zvolávaných v júli.

Automobilka dodala, že chybné batérie nahradí novými, čo ju bude stáť približne 1 miliardu USD. A povedala majiteľom, že kým  nedostanú náhradné vozidlo, mali by svoje auto zaparkovať vonku, mimo budov, nenabíjať autobatérie cez noc, vyhýbať sa nabíjaniu nad 90 % a nenechať batérie úplne vybiť.

Automobilka zakázala parkovať v garážach

Elektromobily Chevrolet Bolt na tom boli z hľadiska rizika požiaru dokonca tak zle, že automobilka ich majiteľom odporučila, aby neparkovali v podzemných garážach.

Spoločnosť General Motors to oznámila v stredu 14. júla, potom ako došlo k dvom požiarom vozidiel Bolt EV, ktoré už boli po oprave, ktorá mala zabrániť vznieteniu akumulátora. Celá situácia ohľadom minuloročného sťahovania vozidiel do servisu tak naberá úplne nový rozmer, upozorňuje portál The Verge.

ScreenShot/ Gustavo Henrique Ruffo/ YouTube

Minulý rok automobilka stiahla v spolupráci s regulačnými orgánmi v oblasti automobilov do servisu takmer 69 000 elektromobilov z celého sveta potom, ako niekoľko vozidiel Chevrolet Bolt EV zhorelo do tla.

Išlo o najmenej 5 prípadov, kedy sa vozidlá s plne nabitými alebo takmer plne nabitými batériami vznietili, majitelia sa len bezmocne prizerali ako ich vozidla s cenovkou šplhajúcou sa ku 40 000 dolárom miznú v plameňoch.

Situáciu navyše zamotáva fakt, že požiar sa objavil pri dvoch vozidlách, ktoré už boli po minuloročnej oprave, dostali nový softvér a boli skontrolované predajcom. Softvér mal pritom vo vozidlách zabezpečiť, aby sa batéria nenabíjala na viac ako 90 % svojej kapacity, čím sa malo predísť ďalším incidentom. Tie, ako sme už spomínali, boli spojené najmä s vozidlami s plne nabitou batériou.

Akcie koncernu sa výrazne prepadli

Zisk General Motors (GM) v 2. kvartáli napriek výraznému zotaveniu sklamal očakávania trhu. Akcie koncernu sa v predburzovom obchodovaní oslabili takmer o 3 %.

Negatívny vplyv na zisk mali náklady na zvolávanie do servisov vozidiel v záruke vo výške 1,3 miliardy USD (1,09 miliardy eur), z toho 800 miliónov USD sa týkalo elektromobilov Chevrolet Bolt EV.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP