Pred pár dňami sa spoločnosť SpaceX odhodlala vyslať do vesmíru svoju najväčšiu raketu Falcon Heavy už po druhýkrát v histórii. Prvý let vo februári minulého roka neskončil úspešným pristátím všetkých stupňov. Po poslednom lete pristáli dva stupne rakety Falcon Heavy na pevnine a hlavný stupeň sa ocitol na palube lodi, odkiaľ sa kvôli vlnám prevrhol do mora.

Spoločnosť Elona Muska sa opäť rozhodla prepísať históriu, keď znova odpálila svoju najväčšiu raketu Falcon Heavy, ktorá vyniesla na orbitálnu dráhu Zeme satelit Arabsat-6A. Misiu zavŕšilo úspešné pristátie všetkých boosterov, ktoré sa vrátili na určené miesta. Dva bočné stupne vertikálne pristáli na pevnine a hlavný booster úspešne pristál na lodi „Of Course I Still Love You“ v Atlantickom oceáne, informuje Engadget.

Transport hlavného stupňa prekazilo more

Spočiatku sa tak zdalo, že misia bude úspešná na 100 %, avšak v tom zasiahla sila prírody. Centrálny stupeň rakety Falcon Heavy podľahol morským vlnám, kvôli ktorým neostal počas transportu vzpriamený, prevrhol sa do mora a nedokončil tak svoju cestu na pobrežie, informoval Space. Tím na palube tak nedokázal zachrániť hlavný booster, no SpaceX už podobnú situáciu v budúcnosti neočakáva, prezradila spoločnosť pre The Verge.

Nenechaj si ujsť
Fotografie,z ktorých behá mráz po chrbte: Takýto bol komerčný štart najsilnejšej rakety sveta Falcon Heavy

Potopený centrálny stupeň je tak pre firmu Elona Muska veľkou stratou, ktorú bude musieť nahradiť. V ďalšom lete Falconu Heavy, ktorý je podľa Engadget naplánovaný na toto leto, budú využité aspoň bočné boosteri, ktoré sú upravenou verziou hlavného stupňa Falconu 9.

Do budúcnosti tak bude musieť SpaceX zabezpečiť, aby sa podobná situácia neopakovala a predišla tak možným škodám, ktoré môže nečakane napáchať aj rozbúrené more.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom