Počas medzinárodnej kyberbezpečnostnej súťaže Tianfu Cup padol najnovší iOS 15 mobilu iPhone 13 Pro za obeť čínskym hackerom.

Trhli pritom rekord a systém hackli za jedinú sekundu, informuje portál Security Affairs.

Pomohol osvedčený jailbreak

Qi’an Pangu, čínsky hacker z Pangu Lab, dokázal hacknúť smartfón iPhone 13 Pro, ktorý spoločnosť Apple predstavila len nedávno.

Použil na to diaľkový jailbreak proces a po kliknutí na jediný link v prehliadači Safari používateľom mobilného telefónu získal plnú kontrolu.

Za úctyhodný výsledok si vyslúžil výhru vo výške 300 000 amerických dolárov. Ako píše iThinkDifferent, išlo zároveň o vôbec prvú verejnú demonštráciu jailbreaku najnovších smartfónov od Apple.

Matúš Mitro/FonTech

Diaľkový jailbreak údajne využil hneď niekoľko bezpečnostných nedostatkov prehliadača Safari, ako aj samotného iOS 15.

Hacker tak dokázal obísť niekoľko vrstiev bezpečnosti a vykonať úspešný útok.

Pangu Lab si buduje meno

Ďalšia výhra v súťaži prilepší Pangu Lab v reputácii, ktorá sa neustále zlepšuje. Skupina je známa objavovaním dier v bezpečnostných systémoch iOS oveľa skôr, než ostatné bezpečnostné tímy. Samotný iOS 15 vyšiel len nedávno a priniesol množstvo nových funkcií.

Ako píše Forbes, tímy hackerov odovzdajú svoje zistenia a výsledky priamo spoločnosti Apple, ktorá následne napraví bezpečnostné nedostatky a zapláta diery, ktoré potenciálne ohrozujú bezpečnosť a súkromie používateľov.

Matúš Mitro/FonTech

Na súťaži sa okrem iného poriadne odskúšali aj iné systémy, ako Windows 10, Google Chrome a podobne. Windows 10 bol v tomto prípade úspešne hacknutý až 5-krát a celkovým víťazom sa stala skupina Kunlun Lab, ktorá získala až 654 500 amerických dolárov. Táto suma však pozostáva z viacerých víťazstiev, kým Pangu Lab trhol rekord, keďže 300 tisíc $ získali ako samostatný bonus.

Takmer dva milióny

Víťazi dvojdňového podujatia si celkovo odniesli až 1,88 milióna $, pričom hackerské útoky boli úspešné vo všetkých prípadoch, s výnimkami smartfónu Xiamo Mi 11, dátového úložiska Synology DS220j NAS a nemenovaného čínskeho elektromobilu, informuje portál The Hacker News.

Screenshot / YouTube / EverythingApplePro E A P

Detaily nedostatkov spomínaných systémov zverejnené, pochopiteľne, neboli. Do rúk ich dostanú len vývojári. Softvérové a bezpečnostné nedostatky tak čoskoro odstránia a aj systém iOS 15 sa stane opäť čosi bezpečnejším, čo na atraktívnosti mobilných telefónov iPhone 13 len pridá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú