Deň D pre fanúšikov Apple sa naplnil. Kalifornský gigant dnes oficiálne odhaľuje svoje najnovšie produkty, medzi ktorými nesmú počas každoročného septembrového eventu chýbať aj nové smartfóny. Dámy a páni, toto je nová séria iPhone 13, ktorá prináša celý rad dlho žiadaných vylepšení. Čo ponúkajú?

Predstaveniu nových iPhonov 13 predchádzali mesiace únikov informácií o ich výbave a až dnes sa oficiálne dozvedáme, ktoré správy boli skutočne pravdivé. Tak či onak aktuálne Apple ukázal, na čom celý uplynulý rok pracoval. Tohtoročné modely jeho smartfónov o nemalý kus predbiehajú vlaňajšie modely a vylepšujú celkovú výbavu, ktorou sa konečne v mnohých smeroch môže iPhone 13 rovnať aj Androidom.

Po dizajnovej stránke sa toho ale veľa nezmenilo. Celá séria iPhonov 13 si zachovala dizajnový jazyk z minulého roka a prináša zopár vítaných noviniek. Dostupnejšie modely prinášajú nové diagonálne usporiadanie dvojice fotoaparátov. Tou najväčšou zmenou je samozrejme ale zmenšenie dlho kritizovaného výrezu displeja, ktorý sa u Apple rozmermi nezmenil od predstavenia iPhonu X.

Konečne menší výrez a profesionálne videá už v iPhone 13

Tento rok je však výrez zásadne menší, a to o celých 20 %. Reproduktor pre volania sa posunul ešte vyššie a všetky snímače, spolu s tými pre Face ID, sú v ešte menšom výreze, ktorý dostali všetky modely novej série.

Po výkonovej stránke sa ani tento rok nebudú mať nové iPhony 13 rozhodne za čo hanbiť. V útrobách totiž najnovšie skrývajú procesor A15 Bionic vyrobený 5 nm technológiou, vďaka ktorej prináša ešte vyšší výpočtový výkon.

Nový procesor A15 Bionic so 6 jadrami prichádza s vylepšeniami v celej architektúre, obsahuje až 15 miliárd tranzistorov. Podľa Apple ide o 50 % rýchlejší procesor než má akákoľvek konkurencia. V porovnaní s ostatnými má mať aj o 30 % výkonnejšiu grafiku. Vysoký výkon pocíti používateľ v každej aplikácii a taktiež pri softvéri využívajúcom strojové učenie.

Prvotriedne video a dlhšia výdrž

Počas predstavenia Apple potvrdil väčší snímač pre širokouhlý snímač v iPhone 13 a zároveň doň prináša stabilizáciu Sensor Shift, ktorú premiérovo uviedol vlani iPhone 12 Pro Max. Ultraširokouhlý objektív iPhonu 13 dostáva nový 12 Mpx snímač, ktorý má byť výrazne rýchlejší.

V oblasti videa prichádza „Cinematic“ mód pre nahrávanie profesionálneho videa, čo Apple demonštroval vlastným krátkym filmom. V ňom sa ukazuje aj nahrávanie videa s portrétovým režimom pre rozmazané pozadie. Tento špeciálny mód automaticky zameriava objekty v popredí a inteligentne na nich zaostrí, ak vstúpia do záberu. Cinematic mód nahráva videá v Dolby Vision s HDR.

Opäť nechýba ani podpora 5G. V iPhone 13 ale Apple predstavil nové antény, ktoré majú zabezpečiť ešte vyššie prenosové rýchlosti. Výdrž batérie sa mala výrazne zlepšiť. Najnovšie v iPhone 13 mini spoločnosť sľubuje o 1,5 hodiny dlhšiu výdrž ako vlani a pri iPhone 13 má byť výdrž dlhšia až o 2,5 hodiny. Reálnu kapacitu batérií ale Apple nepriznal.

Cena iPhonu 13 sa nezmenila a dostupný bude za rovnaké sumy ako vlani. V základe však odpadáva 64 GB verzia a Apple tu začína pri 128 GB iPhone 13 a 13 mini.

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max

Prémiová dvojica iPhonov je teraz ešte lepšia a konečne prináša novinky, na ktoré mnohí dlho čakali. Opäť sa aj tu ukazuje výrazne menší výrez displeja, ktorý je rovnako o 20 % menší. Zachováva si tiež odolnú keramickú vrstvu ako vlani. Tentokrát je to však Super Retina XDR displej, ktorý podporuje 1000 nitov jas a ProMotion s podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie (od 10 Hz do 120 Hz).

Obnovovacia frekvencia displeja je neustále prispôsobovaná aktuálnym potrebám používateľa a prezeranému obsahu. Apple sa touto „novinkou“ môže svojimi iPhonmi 13 Pro konečne rovnať Androidom. Znova sa aj pri „Pro“ iPhonoch 13 dostalo na procesor A15 Bionic, ktorý zaistí poriadnu dávku výkonu pri hraní aj pri nahrávaní profesionálneho videa.

Fotoaparáty dostali dôležité novinky

iPhone 13 Pro ale prináša ešte ďalšie vylepšenia fotoaparátov. Dostal nový teleobjektív s 3-násobným optickým zoomom, širokouhlý objektív s lepšími vlastnosťami pri fotení v noci a ultraširokouhlý objektív s o 92 % lepším zachytávaním svetla v noci. Nočný režim je teraz dostupný pre všetky 3 hlavné fotoaparáty.

Okrem toho však iPhone 13 Pro dokáže fotiť aj v novom makro režime pre zachytenie objektov v tesnej blízkosti. K tomu sa pridávajú nové možnosti pre úpravu Smart HDR fotografií.

„Pro“ iPhony 13 taktiež zvládnu nahrávanie špičkového videa, ktoré zachytávajú v ešte vyššej kvalite. Nechýba tu ani Cinematic mód s nahrávaním portrétového videa. Tu však Apple pridáva aj nahrávanie ProRes videa, ktoré je určené pre profesionálov a ponúka bohatšie farby, nižšiu kompresiu a kvalitu 4K pri 30 fps.

Batéria je znova väčšia a menší iPhone 13 Pro zvládne ešte o 1,5 hodiny na jedno nabitie viac ako predchodca, pričom iPhone 13 Pro Max zvyšuje výdrž až o 2,5 hodiny.

Apple zároveň uvádza nové 1 TB verziu iPhonu 13 Pro, ktorá bude dostupná popri ostatných doterajších pamäťových verziách. Ceny sa znova nemenili a všetky modely iPhonov 13 Pro budú začínať na rovnakej sume ako pred rokom. Predobjednávky štartujú v piatok 17. septembra a predaj bude spustený o týždeň 24. septembra.

Pri farebných verziách sa Apple držal overených možností. iPhone 13 Pro a jeho väčší súrodenec tak znova prídu v grafitovom, zlatom, striebornom prevedení, ku ktorému sa pridá aj nová farba Sierra Blue s jemnejším modrým odtieňom.

Článok aktualizujeme o nové informácie…

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP