Po roku sa majitelia iPhonov dočkali v júni ďalšej konferencie WWDC pre vývojárov, kde Apple prvýkrát odhalil všetky novinky pre iOS 15 a ďalšie systém jeho zariadení. Najnovší iOS 15 si už môžu majitelia podporovaných iPhonov nainštalovať aj na Slovensku. Netreba však čakať veľké zmeny, Apple totiž tento rok stavil len na fundamentálne úpravy, ktoré vylepšujú celkový používateľský zážitok.

iOS 15 prináša viacero vylepšení

Sklamanie z nezmeneného a roky zaužívaného dizajnu, neupravených možností widgetov a ďalších zásadných noviniek, v ktoré mnohí dúfali, nahrádza objemné „doladenie“ používateľského zážitku prostredníctvom rozličných vylepšení v množstve appiek a detailných úpravách v prostredí systému.

Hoci sa Apple ešte v júni pýšil celým radom najrôznejších noviniek, viaceré z nich stále neboli v čase vydania iOS 15 pre verejnosť dostupné a iné zasa nie sú v našich končinách podporované. Čo teda dostane používateľ po upgrade u nás na Slovensku?

FaceTime

Apple začal predstavenie odhalením noviniek pre FaceTime. Aplikácie pre videohovory dostane upravený dizajn a rozloženie, spolu s podporou Spatial Audia, ktoré bude prehrávať zvuk volajúceho v priestore, čím má imitovať vernejšie a osobnejšie spojenie počas volania. K tomu sa pridáva filtrácia okolitého hluku, ktorý eliminuje nežiadúce zvuky, portrétový mód s rozmazaním pozadia.

Pre FaceTime Apple predstavil tiež nový spôsob manažovania volaní, ktoré bude možné po novom zdieľať a plánovať detailnejšie.

Novinky pritom využijú aj používatelia Androidu a Windows 10 prostredníctvom prehliadača, kde bude zabezpečené aj end-to-end šifrovanie. Ďalšou novinkou pre FaceTime je zdieľanie obsahu medzi volajúcimi – SharePlay. Funkcia umožní zdieľať napríklad sledovaný film, hudbu z Apple Music alebo iný obsah s kontaktmi počas hovoru vo FaceTime. Funkcia zatiaľ nie je v iOS 15 dostupná.

iMessage

Viacero noviniek sa dotklo aj aplikácie iMessage pre posielanie správ. V konverzácii pribudlo nové zhromažďovanie a zobrazovanie posielaného obsahu. Fotky sa budú napríklad zobrazovať v kolážach.

Používatelia si medzi sebou môžu zdieľať aj obsah z webov a aplikácií, všetky novinky z iMessage sa potom môžu zobraziť aj v konkrétnej aplikácii Applu v samostatnej sekcii označenej ako Zdieľané s vami. Takýmto spôsobom sa zhromaždia novinky z iMessage napríklad v Apple Music.

Môj čas

Azda jednou z najvýraznejších noviniek nového iOS 15 sú upravené notifikácie, ktoré prechádzajú zásadnou zmenou. Apple sa zameral na zhromažďovanie upozornení podľa priority, používateľ si môže vybrať, kedy mu budú upozornenia doručené a taktiež má možnosť vypnúť upozornenia v prípade, že si nepraje byť rušený. O tom bude informovaný napríklad aj odosielateľ správy v iMessage.

Zároveň je možné vybrať iba konkrétne notifikácie, ktoré chce používateľ v daný moment dostávať. Môžu mu tak prichádzať napríklad len osobné, len pracovné upozornenia alebo iné notifikácie zhromaždené v jednej kategórii. iOS 15 pritom dokáže používateľovi poskytnúť inteligentné odporúčania pre doručovanie notifikácií. Nový režim Focus, alebo u nás známy ako Môj čas, je možné využiť aj medzi zariadeniami Applu.

Mapy

Ďalšie novinky Apple sústredil pre aplikáciu Mapy, ktorá v iOS 15 prinesie ešte intuitívnejšiu navigáciu vďaka 3D zobrazeniu terénu (na Slovensku nedostupné), poskytne zobrazenie zemegule podobne ako v Google Earth, nočný režim, viac detailov o cestách, kde dostane vodič prehľad nielen o semafóroch, ale aj prechodoch pre chodcov, diaľničných úsekoch a jednotlivých pruhoch na cestách.

Aplikácie prinesie aj AR navigovanie len na základe skenu okolitého prostredia, no túto novinku si Apple vyhradil len pre pár amerických miest.

Ďalšie novinky v iOS 15:
 • Počasie:
  • Zmenou prešla aj aplikácia počasia, ktorá po novom ponúka vylepšený dizajn a ešte viac detailnejších informácií o meteorologických podmienkach. Používateľ získa prehľad o počasí na špeciálnej mape, ktorá sa zobrazí na celú obrazovku, kde bude možné vidieť napríklad prichádzajúcu oblačnosť. Zároveň však bola pridaná funkcia pre zobrazenie kvality ovzdušia (na Slovensku nedostupné) či nové grafy pre detailnejší prehľad o počasí.

 • Spomienky:
  • V prípade fotografií sa nový iOS 15 zameriava na funkciu, ktorú dôverne poznajú majitelia Androidov. Po novom umožní iPhonom vytvárať príbehy z fotografií v galérií, upravovať ich a pridávať hudbu. Zároveň pribúdajú ďalšie detailné informácie o vytvorených fotografiách.

 • Safari:
  • Vlastný prehliadač Applu dostáva na iPhonoch veľký redizajn, ktorý mení spôsob, akým sú zobrazované otvorené stránky. Celé prostredie Safari bolo prispôsobené pre pohodlnejšie ovládanie jednou rukou, čomu nasvedčuje napríklad aj spodná lišta pre vyhľadávanie.

 • Email:
  • V appke Email od Apple môže používateľ po novom ukryť svoju IP adresu a načítať obsah vzdialene, čím má podľa spoločnosti získať viac súkromia a zabráni sa tým sledovaniu aktivity zo strany odosielateľa. V praxi to napríklad znamená, že odosielateľ nebude môcť vedieť, kedy si adresát doručený mail prečítal.
 • Siri:
  • Inteligentný asistent Applu dostal celý rad nových zmien, no tou najvýznamnejšou je azda spracovanie požiadaviek pri hlasových pokynoch priamo na zariadení. Používateľ tak nemusí byť pre využitie Siri nutne pripojený k internetu.
  • Okrem toho Siri zvláda aj oznamovanie upozornení z iPhonu v slúchadlách AirPods, pokiaľ sú momentálne používané. Prvotné nastavenie môže používateľ vykonať po pripojení AirPodov k iPhonu s iOS 15.
 • Prístupnosť:
  • V oblasti nastavení Prístupnosti pribudlo viacero užitočných funkcií. Medzi najzaujímavejšie patrí napríklad Lupa pre zväčšovanie obsahu alebo upokojujúce zvuky na pozadí, ktoré si môže používateľ zapnúť kedykoľvek počas dňa.

Ďalšie novinky potom pribudli v aplikáciách Poznámky, Keynote, Pages, Numbers, ale aj App Store, ktorý dostal taktiež vlastný widget. Upravili sa Memoji, ktorým Apple poskytol viac možností prispôsobenia. V prípade widgetov prichádza s iOS 15 aj inteligentné odporúčanie ďalších widgetov, ktoré si môže pomocou Siri používateľ pridať do vopred vytvorenej sady.

Zoznam zmien v novom systéme pre podporované iPhony je teda skutočne rozsiahly, no vo veľkej miere nejde o zásadné zmeny, ktoré by zmenili vnímanie samotného iOS 15. Apple stavil, podobne ako pri predstavenom hardvéri, len na menšie úpravy, ktoré vylaďujú používateľský zážitok a prinášajú ešte o čosi lepšie možnosti ako iOS 14. Kompletný zoznam všetkých zmien v iOS 15 nájdeš aj na oficiálnom webe Apple.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú