Známy Tesla hacker, ktorý na Twitteri vystupuje pod pseudonymom @greentheonly objavil vo svojej Tesle tajný „Elon“ mód. Ako informoval na sociálnej sieti, špeciálny režim, ktorý je pochopiteľne pred bežnými používateľmi skrytý, odomkne plný potenciál funkcie Full Self-Driving (FSD) a urobí z nej plnohodnotného autopilota. Na tému upozornil The Verge.

Anonymný hacker vďaka detailnému skúmaniu softvéru elektromobilov Tesla objavil už niekoľko zaujímavých funkcií a dokázal tiež predpovedať, ktoré z nich v blízkej budúcnosti Tesla sprístupní širokej verejnosti. Elon mód sa zrejme v takej podobe, v akej ho odomkol v testovanej Tesle, do elektromobilov bežných ľudí nedostane, no táto skrytá funkcia nám ukazuje nový pohľad na to, ako by mohol vyzerať plnohodnotný autopilot.

Skutočný autopilot v Tesle?

Green sa rozhodol po odomknutí Elon módu túto funkciu samozrejme aj otestovať. Podľa jeho slov ide o vylepšený FSD, pri ktorom vodič už nemusí mať ruky na volante a v podstate ani nemusí sledovať dianie okolo vozovky. Bezpečnostné systémy vo vozidle, ktoré inak sledujú pozornosť vodiča, v tomto prípade ignorovali všetky aspekty, na základe ktorých by inak funkciu FSD prerušili.

Po takmer 1 000 km dlhej testovacej jazde v staršej Tesle Model X Green zhodnotil, že ani v tomto režime nie je FSD dokonalý. Na diaľnici náhodne menil jazdné pruhy a navyše vozidlo jazdilo pomalšie než by mohlo. Elon mód teda nie je žiaden zázrak, ktorý by zvládal autonómnu jazdu lepšie než bežná verzia FSD, ktorá je dostupná pre verejnosť. Jedinou výhodou je fakt, že systémy nekontrolujú pozornosť vodiča.

Green však skonštatoval, že bolo príjemné využívať FSD na diaľnici bez toho, aby musel sledovať cestu okolo seba či držať ruky na volante. Podobné poloautonómne riadenie tretej úrovne už zvláda napríklad Mercedes a jeho vlajkové modely triedy S.

Na druhej strane, aj Tesla si je vedomá, že FSD ešte nie je plnohodnotným autopilotom a nemal by sa preto zneužívať na autonómne riadenie vozidla. Koniec koncov, na to systémy kontroly pozornosti vodiča sú. Aby zabránili nesprávnemu používaniu a následnej možnej tragédii.

Zákazníci nie sú s FSD spokojní

Od skutočného a stopercentne spoľahlivého autopilota Tesly sme ale zrejme ešte ďaleko. Svedčí o tom aj nedávny únik dát, pričom sa na verejnosť dostalo vyše 100 GB dokumentov Tesly.

V nich sa nachádzali aj informácie o početných sťažnostiach zákazníkov, ktorí hlásili napríklad „fantómové brzdenie“, či iné formy nebezpečného správania sa „autopilota“, ktorý ich vystavoval doslova do života nebezpečných situácií. Takéto situácie sa navyše stali aj na diaľnici. Niekoľko ďalších sťažností sa týkalo samovoľného zrýchľovania, pričom v jednom prípade vodička dokonca na parkovisku vrazila do betónových stĺpikov.

YouTube/Automotive garage (Úprava redakcie)

Najviac znepokojivé sú však tie dokumenty, ktoré ukazujú, ako sa Tesla stavala voči sťažnostiam majiteľov elektromobilov. V každom jednom prípade Tesla, buď uzavrela tieto sťažnosti bez toho, aby nespokojným zákazníkom čo i len odpovedala, alebo ak už sa uchýlila k odpovedi, väčšinou to otočila proti nim. Napríklad spomínanej vodičke, ktorej auto údajne samovoľne zrýchlilo, Tesla odpovedala, že jednoducho zošliapla plynový pedál.

V uniknutých dokumentoch sa mal dokonca nachádzať návod, ako majú zamestnanci Tesly nespokojným zákazníkom odpovedať. V inštrukciách stálo, že takmer výhradne ich majú kontaktovať telefonicky a nie mailom, aby zákazníci nemali v rukách nič, čo by mohli následne použiť proti Tesle.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP