Automobilka Tesla je neslávne známa svojim laxným prístupom k riešeniu problémov zo strany zákazníkov. Najnovšie to potvrdzujú aj uniknuté dáta, ktoré nemeckej redakcii Handelsblatt poslal bývalý zamestnanej automobilky. Viac ako 23 000 súborov a 100 GB dát odhaľujú citlivé informácie o zamestnancoch, zákazníkoch a tiež o tom, ako automobilka riešila sťažnosti na vozidlá značky Tesla.

Tesla sa voči tomuto úniku ihneď začala brániť a redakcii Handelsblatt zaslala e-mail s tým, že ak bude zachádzať s odcudzenými citlivými dátami v rozpore s pravidlami o ochrane osobných údajov, bude celú situáciu riešiť súdnou cestou.

Právne kroky už automobilka začala podnikať aj voči bývalému zamestnancovi, o ktorom sa domnieva, že by práve on mohol stáť za odcudzením týchto dát. Ako uvádza Electrek, Tesla v liste pre redakciu uviedla, aby kópiu ukradnutých dát zaslali automobilke a všetky ostatné kópie ihneď zmazali.

Tesla zametala sťažnosti pod koberec

Najviac znepokojivé sú však tie dokumenty, ktoré ukazujú, ako sa Tesla stavala voči sťažnostiam majiteľov elektromobilov. Tí sa sťažovali na nesprávne, priam až nebezpečné správanie autopilota, ktorý ich mnohokrát vystavil nebezpečným situáciám, píše The Guardian.

Sťažnosti sa týkali aj takzvaného „fantómového“ brzdenia, kedy elektromobil začal z ničoho nič brzdiť. Takéto situácie sa navyše stali aj na diaľnici, čo je mimoriadne nebezpečné. Niekoľko ďalších sťažností sa týkalo samovoľného zrýchľovania, pričom v jednom prípade vodička dokonca na parkovisku vrazila do betónových stĺpikov.

YouTube/Automotive garage (Úprava redakcie)

V každom jednom prípade Tesla, buď uzavrela tieto sťažnosti bez toho, aby nespokojným zákazníkom čo i len odpovedala, alebo ak už sa uchýlila k odpovedi, väčšinou to otočila proti nim. Napríklad spomínanej vodičke, ktorej auto údajne samovoľne zrýchlilo, Tesla odpovedala, že jednoducho zošliapla plynový pedál.

V uniknutých dokumentoch sa mal dokonca nachádzať návod, ako majú zamestnanci Tesly nespokojným zákazníkom odpovedať. V inštrukciách stálo, že takmer výhradne ich majú kontaktovať telefonicky a nie mailom, aby zákazníci nemali v rukách nič, čo by mohli následne použiť proti Tesle.

Automobilke hrozí obrovská pokuta

Tesla sa zatiaľ k úniku informácií verejne nevyjadrila. Informovala však už úrady, ktoré začínajú podnikať prvé kroky pri vyšetrovaní. Úniku sa už začal venovať aj Úrad na ochranu údajov v Brandenburgu, kde je európske sídlo Tesly.

Ak sa preukáže porušenie ochrany osobných údajov, Tesle hrozí pokuta do výšky 4 % ročného obratu, čo by aktuálne činilo až 3,26 miliárd eur. Redakcia Handelsblatt dokonca vytvorila nástroj, pomocou ktorého vie majiteľ Tesly na základe VIN čísla zistiť, či sa v uniknutých dokumentoch nachádzajú aj jeho údaje. Nástroj však prípadne dokumenty nezverejňuje, avšak majiteľ auta si ich následne môže vyžiadať priamo od redakcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP