Microsoft zistil, že využiť jadro Chromium pre svoj prehliadač nie je vôbec zlý nápad. Prekopal pôvodnú verziu Edge a stavil na zbrusu novú aplikáciu, ktorá má totožné jadro ako konkurenčný a zároveň najpoužívanejší Google Chrome. Prehliadač je v mnohých smeroch o poznanie lepší, čo sa však už zrejme nepáči Googlu, ktorý proti nemu vyrukoval v nových upozorneniach. Doplnky z obchodu pre Chrome je možné nainštalovať aj do Edge. Google ale ľudí vystríha, aby si nainštalovali jeho prehliadač. K tomu vydal bezpečnostné upozornenie, informuje portál TechRadar.

Prehliadač Edge sa po implementácii jadra Chromium značne v mnohom zmenil a zlepšil. V istých oblastiach je dokonca lepší ako samotný Chrome, o čo sme sa nedávno presvedčili v našom teste webových prehliadačov.

Z nedávno nepopulárnej aplikácie sa Microsoftu podarilo spraviť skutočne skvelý prehliadač, ktorý ponúka používateľovi aj mnoho nových možností. Okrem iného dostal možnosť inštalovať doplnky aj priamo z obchodu určeného pre Google Chrome.

Microsoft varuje pred doplnkami z Chromu. Podobnú taktiku zvolil aj Google

Vo vlastnom obchode Microsoftu je doplnkov akosi málo, no konkurencia má toho oveľa viac. So spoločným jadrom Chromium tak môže nový Edge využiť aj doplnky z Chromu, čo však nie je nastavené automaticky. Túto možnosť musí používateľ manuálne povoliť v nastaveniach, aby mohol doplnky inštalovať. Predtým však dostane upozornenie, že nemusia byť overené a môžu ovplyvniť výkon prehliadača. Takýmto spôsobom sa Microsoft snaží odradiť ľudí od návštevy obchodu pre Chrome.

Nenechaj si ujsť
Microsoft si verí. Vydal prepracovaný prehliadač Edge aj pre najväčšiu konkurenciu

Google to robí podobne a taktiež sa používateľa snaží prilákať na svoju stranu. Pri otvorení obchodu s doplnkami pre jeho prehliadač v novom Microsoft Edge totiž každý dostane upozornenie, ktoré môže vyvolávať obavy. „Google odporúča prejsť na Chrome, aby bolo používanie rozšírení bezpečné,“ píše spoločnosť v novom upozornení. Doplnky je možné nainštalovať jedným kliknutím. Zo strany Googlu však ide len o jeden zo spôsobov, ako odlákať ľudí od konkurencie.

Súboj medzi webovými prehliadačmi sa tak naďalej vyostruje. Zatiaľ čo Microsoft súperí o používateľa pri inštalovaní doplnkov z Chromu, nezabudol vyrukovať ani proti Firefoxu. Nedávno totiž začal ľuďom, ktorí využívajú Firefox, zobrazovať reklamu priamo navrchu menu Štart. Svojimi varovaniami sa v minulosti preslávil aj Google, ktorý predtým v prehliadači Edge zobrazoval notifikácie pri otvorení služieb ako Gmail, YouTube Music, či Dokumentov, informuje Windows Latest.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom