Gigant z Redmontu už dlhé mesiace pracoval na svojom prehliadači Edge. Jeho prvotnej verzii nástup na scénu ako náhrade za Internet Explorer úplne nevyšiel. Preto sa spoločnosť rozhodla prerobiť aplikáciu od základu a prejsť na jadro Chromium, ktoré využíva aj Google Chrome. Prehliadač je dostupný od včerajška, no okrem počítačov s Windows sa dostáva aj na konkurenčnú platformu. Microsoft totiž sprístupnil Edge aj pre macOS, informuje MacRumors.

Nová verzia prehliadača založená na jadre Chromium má pomôcť ako samotnému Microsoftu v presadení tohto nástupcu Internet Explorera, tak aj vývojárom, ktorí preň môžu vyvíjať nové aplikácie a rozšírenia. Výhody však poskytne táto verzia aj samotným používateľom, ktorým ponúkne lepšiu optimalizáciu a kompatibilitu so stránkami a ich rýchlejšie načítavanie. V praxi má byť nový Edge vzhľadom na jadro Chromium schopnosťami podobný prehliadaču Chrome.

Nový Edge si užijú používatelia aj na macOS

Tento prehliadač Microsoftu si môže každý používateľ Windowsu 10, Windowsu 7, Windowsu 8 a systémov iOS a Android stiahnuť na tomto odkaze, no spoločnosť pripravila aj ďalšiu verziu aplikácie pre operačný systém macOS. Majiteľom počítačov od Apple má poskytnúť podobný zážitok ako verzia pre Windows, avšak s niekoľkými úpravami, ktoré majú poskytnúť milovníkom macOS mierne odlišný zážitok z používania.

Nenechaj si ujsť
Nový prehliadač Edge s jadrom z Chromu už putuje do Windowsu. Microsoft však má nástroj aj na blokovanie aktualizácie

Vývojári spravili niekoľko optimalizácií a postarali sa o to, aby bol Edge pre týchto používateľov „prirodzenejší“. Samotný prehliadač ponúka obmedzenie sledovania webovými stránkami, pridáva viaceré možnosti pre úpravu vzhľadu, no zároveň chráni ľudí pre malvérom a iným škodlivým softvérom, informuje Apple Insider. Pri prvotnom spustení je ako primárny vyhľadávač nastavený Bing od Microsoftu, čo sa však dá v nastaveniach jednoducho zmeniť.

Verzia prehliadača Edge pre Windows 10. Zdroj: Screenshot/Edge/FonTech

Na novej karte sa však stále zobrazuje lišta tohto vyhľadávača. Edge obsahuje aj „mód“ Internet Explorera pre zobrazenie starších webov, ktoré by sa v novej verzii prehliadača nemuseli zobrazovať správne. V nasledujúcich mesiacoch chce spoločnosť vylepšený prehliadač dostať do Windowsu 10 aj prostredníctvom systémových aktualizácií, aby tak nahradil starý a nie príliš populárny Edge, informuje The Verge.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom