Umelá inteligencia je v posledných mesiacoch témou číslo jedna. Známe technologické spoločnosti, ako napríklad Microsoft, investujú do tohto odvetvia nemalé peniaze, čoho výsledkom je aj vydarený ChatGTP (od OpenAI).

Do súboja nedávno vstúpila aj spoločnosť Google, no prezentácia jej jazykového modelu „Bard“ nedopadla práve najlepšie. Firma sa však nevzdala a najnovšie zakomponovala umelú inteligenciu do svojich služieb Gmail, Google Dokumenty a ďalších. Téme sa venoval portál The Verge.

Písanie e-mailov alebo tvorba dokumentov bude jednoduchšia

Začať s písaním akéhokoľvek dokumentu alebo e-mailu nemusí byť pre niektorých ľudí jednoduché. Spoločnosť Google preto zakomponovala do svojich Dokumentov a služby Gmail generatívnu AI, ktorá s tým bude vedieť pomôcť.

Firma v tlačovej správe uviedla, že umelá inteligencia sa bude vedieť prispôsobiť každému z nás a rovnako aj štýlu, v ktorom chceme písať dokument alebo správu. Google spomína napríklad zaneprázdneného personalistu, ktorý potrebuje vytvoriť prispôsobené popisy úloh alebo rodiča, ktorý si nevie rady s návrhom pozvánky na narodeninovú oslavu svojho dieťaťa s pirátskou tématikou.

Google

V praxi by to malo fungovať tak, že pri písaní prvej verzie dokumentu alebo e-mailu len zadáš tému a AI v priebehu niekoľkých sekúnd vygeneruje obsah, ktorý uloží ako koncept. Následne budeš môcť celý text spolu s umelou inteligenciou upraviť, pričom AI bude dávať nové návrhy, ako ho vylepšiť.

Ušetrí množstvo času 

Nová generatívna AI ušetrí používateľom množstvo času, ktorý by inak investovali do rozmýšľania, ako vytvoriť alebo zhrnúť samotný text. Aplikovať sa to bude dať na ohromné množstvo spôsobov.

Celá technológia je podľa vývojárov tak prepracovaná, že pomôže aj s nastolením formálnejšieho tónu, pokiaľ sa napríklad budeš uchádzať o prácu, alebo len budeš potrebovať napísať e-mail nadriadenému.

Google

Umelá inteligencia by mala vedieť dokonca aj premeniť odrážky s textom na kompletné textové zhrnutie. Ak si teda zapíšeš poznámky zo stretnutia do svojho počítača a budeš ich chcieť zdieľať s tímom, už ich nebudeš musieť manuálne prepisovať do komplexných celkov. O všetko sa postará šikovný softvér.

Google zaradilo AI do viacerých nástrojov v rámci Workspace

Google to myslí s využitím svojej novej umelej inteligencie naozaj vážne, a preto ju neobmedzilo len na text v rámci služieb Gmail či Dokumenty. AI by sa mala v blízkej budúcnosti vyskytovať aj v Prezentáciách, Tabuľkách a v službách Meet či Chat.

Veľmi prínosnou novinkou je možnosť pridania automaticky generovaných obrázkov, zvukov alebo videí do prezentácií. Rovnako tak AI môže pomôcť aj s kompletným zostavovaním prezentácie.

Umelá inteligencia dokonca zvládne premeniť surové dáta na komplexné prehľady a analýzy za pomoci automatického dopĺňania, generovania vzorcov a kontextovej kategorizácie v tabuľkách. Zaujímavo znie aj možnosť generovania nových pozadí či zaznamenávania poznámok v aplikácii Meet.

Spoločnosť Google zverejnila aj video, v ktorom ukázala ďalšie spôsoby využitia novej AI naprieč aplikáciami zo služby Workspace.

Vo svojej tlačovej správe firma potvrdila, že spomenuté funkcie už môžu testovať vybraní používatelia. Akonáhle sa teda vyladia všetky nedostatky, umelú inteligenciu v aplikácii Gmail či balíku Google Workspace si budeme môcť užívať úplne všetci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú