Drvivá väčšina Google aplikácií pre smartfóny a tablety od Apple nedostala aktualizáciu už od decembra minulého roka, zatiaľ čo pre Android ich aktualizoval častejšie. Nedávno však začali prichádzať po dlhom čakaní prvé updaty, spoločnosť nakoniec zverejnila aj to, čo aplikácie o používateľovi zbierajú. Po menších aplikáciách teraz začal aktualizovať ďalšie, informuje 9to5Google.

Apple zaviedol vo svojom virtuálnom obchode s aplikáciami nové pravidlo. Po aktualizácii na iOS/iPadOS 14.3 od vývojárov vyžaduje, aby zverejnili informácie o tom, aké používateľské dáta aplikácie zbierajú. Zatiaľ čo viaceré populárne aplikácie s týmto zoznam prišli krátko po zavedení pravidla, Google sa informácie zdráhal zverejniť, až donedávna.

Dlhé mesiace svoje aplikácie pre iPhony a iPady neaktualizoval. Známe tituly ako Gmail či Mapy dostali posledné updaty ešte v začiatkom decembra a ďalšie neprichádzali napriek tomu, že pre Android boli dostupné aktuálnejšie verzie. Aktualizácie neprichádzali pre iOS a iPadOS od 7. decembra. Niektoré aplikácie boli kvôli tomu dokonca označené za neaktuálne.

Google po mesiacoch aktualizuje aplikácie pre Apple zariadenia

To sa však zmenilo až v uplynulých dňoch. Spoločnosť začala konečne vydávať nové verzie aj pre tieto systémy Applu a poskytla v App Store aj informácie o zbieraných dátach v aplikáciách. Prvou väčšou aplikáciou, ktorá tieto informácie obsahuje, je YouTube.

O konkrétnych vylepšeniach aplikácie sa Google v sekcii o novinkách nezmienil, uvádza len, že opravil drobné nedostatky a vylepšil výkon. Informácie o zbieraní používateľských dát zverejnil aj v aplikáciách ako YouTube Music či Prekladač, no v mnohých ďalších známych tituloch tieto údaje stále chýbajú.

 

Je pravdou, že vývojári a aj technologickí giganti majú v čase najväčších sviatkov roka voľno. Aj preto vydávali aktualizácie pre aplikácie ešte pred Vianocami, no zvyčajne ďalšie nové verzie prichádzajú už v polovici januára. Google si však dal ešte niekoľko týždňov načas a doteraz neupdatol viacero populárnych aplikácií.

Nenechaj si ujsť
Apple donútil aplikácie zverejniť, aké dáta zbierajú. Google sa informovaniu zatiaľ bráni, Facebook odhalil hrozivý zoznam

Nie je však známe, prečo spoločnosť s aktualizovaním svojich aplikácií meškala. Spočiatku sa hovorilo o tom, že dôvodom môžu byť práve informácie o používateľských dátach, ktoré neboli dlho zverejnené. Po sprístupnení týchto informácií v aplikáciách Facebooku sa totiž vzniesla veľká kritika na siahodlhý zoznam údajov, ktoré zbiera napríklad Messenger.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

Špekulovalo sa, že sa Google chce takejto negatívnej pozornosti vyhnúť a so zverejnením počkať. Najväčšia sociálna sieť zbiera ohromné množstvo dát. Zoznam je podľa porovnania Forbes niekoľkonásobne dlhší ako v prípade aplikácií Signal, iMessage či WhatsApp (vlastní Facebook). Nakoniec ale začal ustupovať aj Google a postupne tak zverejňuje vo svojich aplikáciách potrebné informácie, ktoré Apple vyžaduje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom