Mnohí ľudia sa pri hľadaní informácií spoliehajú na najpopulárnejší vyhľadávač Google, no ako sa vraví „aj majster tesár sa niekedy utne“. Google totiž ľuďom odporúčal spôsob, ako sa „ekologicky“ a „bezpečne“ zbaviť starých autobatérií. Navádzal na ich vyhadzovanie do mora, informoval Futurism.

Internet ponúka ľuďom kvantum informácií, od odborných štúdií, až po absurdné nezmysly, ktoré mnohokrát popierajú zdravú logiku. Najmä v dnešnej dobe, kedy sa šíri množstvo hoaxov a dezinformácií, je nanajvýš dôležité vyhľadávať relevantné a overené informácie z dôveryhodných zdrojov. Pri hľadaní sa miliardy ľudí po celom svete obracajú práve na Google.

Jeho populárny vyhľadávač si už dlhé roky drží s prehľadom svetové prvenstvo, podiel Google vyhľadávača na trhu s vyhľadávacími nástrojmi je podľa nedávnych štatistík takmer 92 %. Je preto dôležité, aby tento nástroj fungoval správne.

Google ľuďom odporúčal znečisťovanie mora autobatériami

Niekedy je však opak pravdou, čo potvrdzuje aj nedávne zlyhanie algoritmu, ktorý ľudí nabádal k ekologickej katastrofe. Ešte v roku 2018 sa na internete rozšírili meme obrázky, ktoré poukazovali na problém vyhadzovania autobatérií do mora. Áno, pre mnohých jedincov je totiž jednoduchšie vyhodiť ťažkú autobatériu s plastovým obalom plnú elektrolytu, teda kyseliny sírovej v destilovanej vode, priamo do mora (alebo aj do voľnej prírody).

Takýmto spôsobom však dochádza k značnému znečisteniu prostredia. Toxické látky z batérií sa postupom času uvoľňujú a prenikajú do okolitého prostredia. Veľkým problémom je aj obyčajné vyhodenie autobatérie na skládku a pre čo najmenší dopad na životné prostredie je tento zdroj energie pre automobily najlepšie recyklovať.

Recykláciu autobatérií odporúčajú nielen výrobcovia a ekológovia, no mal by na ňu poukazovať práve aj najväčší vyhľadávač informácií na svete.

NEPREHLIADNI
Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Google však spravil presný opak a svojim algoritmom nabádal ľudí na ich vyhadzovanie do mora. Problém si všimla autorka z portálu Engadget, Violet Blue, ktorá dostala po vyhľadaní otázky v Google „prečo ľudia vyhadzujú autobatérie do mora“ skutočne nečakanú odpoveď.

Algoritmus vyhľadávača totiž nad zobrazenými zdrojmi informácií poskytol nasledovné odporúčanie: „Vyhadzovanie autobatérií do oceánu je prospešné pre životné prostredie, pretože nabíja elektrické úhory a napája golfský prúd„, stálo v odporúčaní Googlu. Toto odporúčanie má pochádzať z amerického webu Quora, ktorý sa zameriava na zodpovedanie otázok k rôznym témam.

Absurdnú odpoveď Google prevzal od neznámeho autora z Quory

Google vyhľadávač medzi prvými výsledkami hľadania otázok či informácií na rôznu problematiku zobrazuje aj odpovede z tohto zdroja. Na Quoru pridal takúto nezmyselnú odpoveď o vyhadzovaní autobatérií do mora používateľ pod prezývkou „Western Spy“, informoval The Drive. Google sa ňou nechal rýchlo zmiasť.

Miesto toho, aby najväčší vyhľadávač vysvetlil ľuďom, prečo je vyhadzovanie batérií nesmierne škodlivé a nabádal ich na recykláciu, poskytol im absurdnú odpoveď. Nie je to však po prvýkrát, čo sa Google takto „pomýlil“. Algoritmy vyhľadávača totiž ešte v roku 2017 napríklad zobrazovali informácie o tom, že Obama chystá zaviesť stanné právo a že ďalší americkí prezidenti boli členmi KKK (Ku-klux-klan).

NEPREHLIADNI
Mobilita Slovákov je stále vysoká, vláda ju musí akútne znížiť. Čo ukazujú dáta Apple, Google a Waze od začiatku roka?

Vyhľadávač totiž často prevezme neoverené informácie z rôznych kútov internetu, ktoré sa najviac podobajú na vyhľadávaný výraz či otázku a ľuďom tak môže poskytnúť aj absurdnú odpoveď, ktorej môžu uveriť.

Našťastie došlo v prípade odporúčania pre vyhadzovanie autobatérií do mora k rýchlej náprave a od začiatku tohto týždňa už Google takéto riešenie neodporúča. Ostáva len dúfať, že sa jeho radami neinšpirovalo mnoho motoristov, ktorým v garáži nejaké staré autobatérie ostali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom